Tesla Optimus
fot. Tesla

Musk uważa, że wartość humanoidalnego robota Optimus przewyższy jego biznes samochodowy

Wraz z nowym rokiem Elon Musk ogłosił, że firma nieco zmienia swoje plany produkcyjne i skupia się na robotach. Nieistotny jest dla niego nawet fakt, że pojazdy Tesli cieszą się wielką popularnością wśród klientów — w zeszłym roku wypuściła ich na rynek prawie milion. Rok 2022 miał być „rokiem robotów”, jednak teraz okazuje się, że kolejne lata chyba również będą na nich skupione.

Humanoidalny robot Tesli najcenniejszą częścią biznesu firmy

Założyciel i dyrektor generalny Tesla Motors, Elon Musk, podczas otwarcia jednej z fabryk, produkującej akumulatory do samochodów elektrycznych wyznał, że jego zdaniem to humanoidalny robot Optimus stanie się już niedługo głównym, firmowym produktem. Wskazują podobno na to wyniki Tesli w pierwszym kwartale tego roku.

Optimus ostatecznie będzie wart więcej niż biznes samochodowy i więcej niż pełna samodzielna jazda FSD. To jest moje mocne przekonanie.

Rzekł Elon Musk.

Musk powiedział, że pierwsze modele Optimusa mają pojawić się na rynku już w przyszłym roku. Jednak po ostatnich doniesieniach o planowanych urlopach w dziale AI podchodzimy do tego dość sceptycznie. Ostatni taki wypoczynek skończył się zmianą pracy jednego z głównych specjalistów w firmie. Dlatego spora liczba osób obawia się, że i tutaj będzie podobnie.

Co do tej pory wiemy o wspomnianym robocie?

Maszyna po raz pierwszy została zaprezentowana szerszej publiczności w czasie inauguracyjnego Dnia AI Tesli w sierpniu 2021 roku. To wtedy można było „podziwiać” humanoidalnego robota, czyli tak naprawdę przebranego tancerza w obcisłym, białoczarnym kostiumie, który wykonywał robotyczne ruchy.

Elon Musk przekonywał swoich potencjalnych klientów, że być może już pewnego dnia to właśnie on zastąpi nas podczas wykonywania różnych codziennych czynności, nawet takich jak na przykład wyjście po zakupy spożywcze. Ludzie nie będą już musieli pracować aż tyle jak do tej pory.

Idea świetna tylko powstaje pytanie, czy kogoś będzie na to w ogóle stać? W końcu pracujemy po to, aby zarabiać, a jeśli przestaniemy to robić, to czy Tesla Optimus zrobi to za nas? Obawiam się, że nie będzie wcale tak kolorowo.