boston dynamics spot
Robot Spot fot. Boston Dynamics

Robot Spot otrzymał nowe ramię i sporo umiejętności

Uwielbiam śledzić nowości od Boston Dynamics, a to dlatego, że nowe umiejętności robotów, choć absolutnie imponujące, prezentowane są w zabawny sposób. Kolejny film, demonstrujący zdolności udoskonalonego robota Spot, właśnie trafił na YouTube.

Spin – nasz stary znajomy

Z wyglądem robota Boston Dynamics Spin zdążyliśmy się już oswoić. To charakterystyczny, żółty robot kroczący, wyglądem nieco przypominający domowe czworonogi. O jego dotychczasowych możliwościach mogliśmy się przekonać chociażby wtedy, gdy wraz z innymi robotami produkowanymi przez Boston Dynamics, odtańczył specjalny układ na pożegnanie starego roku, o czym pisaliśmy tutaj.

Widoczny na nagraniu Spot właśnie doczekał się sporej aktualizacji. Jego nowe ramię sprawia, że stał się jeszcze bardziej funkcjonalny!

Jak skacze robot?

Pracownicy Boston Dynamics nie byliby sobą, gdyby nowych umiejętności Spot nie zaprezentowali w równie imponujący, co zabawny sposób. Wystarczy spojrzeć na poniższy film, w którym trzy roboty bawią się w…skakanie na skakance. Dwa z nich, przy wykorzystaniu ramion, bardzo precyzyjnie sterują skakanką, podczas gdy trzeci skacze i to w naprawdę szybkim tempie.

Choć z perspektywy człowieka skakanie na skakance wydaje się czynnością błahą, dla robota wymaga sporych umiejętności synchronizacji czynności i wykonywania bardzo precyzyjnych ruchów. Jak widać, inżynierom Boston Dynamics udało się sprawić, że Spot ze skakaniem na skakance radzi sobie wzorowo.

Co jeszcze potrafi Spot? Na przykład otworzyć drzwi, i to takie zamknięte klamką i otwierane do wewnątrz. Może również…pomóc w skopaniu ogródka.

Osiągnięcia Boston Dynamics w produkowaniu i projektowaniu robotów sprawiły, że firma została przejęta przez potężnego inwestora – koreański koncern motoryzacyjny, w skład którego wchodzą m.in. Hyundai i Kia. Nie ma się czemu dziwić. Ta firma udowadnia, że urządzenia, które kiedyś oglądaliśmy wyłącznie w bajce o Jetsonach, pewnego dnia spotkamy w naszym życiu.

Koniecznie zobaczcie sami!