Roboty Boston Dynamics tańcząc żegnają 2020 rok
fot. Boston Dynamics

Roboty Boston Dynamics tańcząc żegnają 2020 rok

Roboty produkcji Boston Dynamics były już bohaterami niezliczonej ilości viralowych filmików zamieszczanych w internecie. O ile czasami były to, co prawda, oszukane produkcje wygenerowane komputerowo przez fanów firmy, tym razem jest inaczej. Na filmie opublikowanym przez Boston Dynamics zobaczyć możemy jak ich roboty tańczą pod rytm “Do You Love Me” zespołu The Contours.

Spot, Atlas i Handle na parkiecie

Dla osób, które nie znają jeszcze Boston Dynamics, jest to firma odpowiedzialna za chyba najbardziej efektowne roboty, które do tej pory zostały stworzone. Ich pierwszy produkt – Spot – przypominał swoją budową dużego (i wysokiego) czworonoga poruszającego się w sposób do złudzenia przypominający naturalne ruchy zwierząt.

Zaawansowana konstrukcja w połączeniu z jeszcze bardziej zaawansowanymi algorytmami pozwoliła na stworzenie robota, potrafiącego poruszać się po praktycznie dowolnym terenie, bez żadnych większych problemów. Możliwość dodania zewnętrznych zmiennych do algorytmu pozwala na użycie Spota nawet jako “zwierzęcia” pociągowego dla niewielkich przyczepek, co pokazał np. znany z “Pogromców Mitów” Adam Savage.

Roboty Boston Dynamics tańcząc żegnają 2020 rok
fot. Boston Dynamics

Innym produktem firmy Boston Dynamics jest robot o nazwie Atlas. Ten model swoją sylwetką przypomina już nie czworonoga, a człowieka. Po raz kolejny dzięki ogromnemu nakładowi pracy inżynierów firmy, ruchy robota wyglądają bardzo naturalnie, a on sam jest w stanie wykonywać różnego rodzaju skoki czy salta, bezproblemowo utrzymując równowagę.

Kolejnym robotem nad którym pracowano w Boston Dynamics jest Handle. Ten dwukołowy “wózek” wyposażony jest w wysięgnik, który po zamontowaniu np. zestawu przyssawek może zostać wykorzystany do między innymi przenoszenia paczek lub innych przedmiotów.

Do You Love Me?

Aby uczcić koniec tak ciężkiego roku, jakim był mijający 2020, Boston Dynamics opublikowało film, na którym zobaczyć możemy wspólny taniec wszystkich trzech wymienionych wyżej robotów. Czytając ten opis może wydawać się to niczym wielce efektownym, ale w tym przypadku naprawdę trzeba zobaczyć to na własne oczy.

https://www.youtube.com/watch?v=fn3KWM1kuAw

Jak widać na filmie, praktycznie każdy z robotów pokazał coś, co jeszcze kilka lat temu byłoby niemożliwe dla wykonania przez robota. Skakanie na jednej nodze? Obroty w powietrzu? Moon walk? Gdyby nie fakt, że film wrzucony został na oficjalny kanał Boston Dynamics wiele osób nie uwierzyłoby w jego autentyczność.

Po tak efektownym pożegnaniu roku 2020 nie pozostaje nam nic innego, niż czekać co czeka nas w przyszłości. Boston Dynamics podniósł poprzeczką na poziom, który ciężko będzie przebić.