Ludzka dłoń (źródło: Pixabay)
Ludzka dłoń (źródło: Pixabay)

Robotyczna dłoń, która rozpozna przedmiot już po pierwszym chwycie

Naukowcy z MIT zdołali opracować robotyczny palec, który jest w stanie zidentyfikować przedmiot już po pierwszym chwycie.

Chwytak z palcami, które „czują” na całej długości

Zespół amerykańskich naukowców opracował nowy rodzaj robotycznej ręki, który jest w stanie rozpoznać obiekt już po jednorazowym jego uchwyceniu. Inspiracją naukowców do stworzenia tego chwytaka była ludzka dłoń, a dokładniej palec.

Zazwyczaj robotyczne dłonie wyposażone są w czujniki GelSight zlokalizowane w opuszkach palców, przez co rozpoznanie przedmiotu może wymagać kilkukrotnego chwytania. Nowy wynalazek otrzymał palce o sztywnym szkielecie i miękkiej warstwie zewnętrznej, wewnątrz których ulokowano specyficzne czujniki.

Robotyczna dłoń (źródło: MIT)
Robotyczna dłoń (źródło: MIT)

Wewnętrzny szkielet chwytaka został wydrukowany w technologii 3D, ulokowany w formie, a następnie otoczony przezroczystą, silikonową strukturą, która może pełnić rolę skóry. Inspirację z ludzkich dłoni widać nawet w fazie spoczynku, kiedy to palce są lekko zakrzywione.

Robotyczna dłoń i jej zaawansowane czujniki wysokiej rozdzielczości

Wykorzystane czujniki GelSight działają w oparciu o kamerę oraz LEDowe diody, pozwalające na zbieranie informacji wizualnych na temat kształtu chwytanego obiektu. Widok z kamer zachodzi na siebie, dzięki temu palec może „odczuwać”, a w zasadzie wykrywać i rejestrować, wszelkie naciski na całej długości palca. Zapis obrazu następuje, gdy diody oświetlają wewnętrzne części skóry, wykrywając kontury przedmiotu. Algorytm AI natomiast odpowiedzialny jest za odwzorowanie zarysu przedmiotu oraz identyfikację trzymanego obiektu.

Podgląd na strukturę palca (źródło: MIT)
Podgląd na strukturę palca (źródło: MIT)

Opracowana przez naukowców technologia pozwoliła na wykonanie trójpalczastej robotycznej ręki, dzięki której możliwe jest rozpoznanie przedmiotu już po jednym uchwycie. Dokładność identyfikacji wynosi około 85%.

Wykonanie tego chwytaka pozwala na dźwiganie przedmiotów o różnej masie i giętkości, bez uszkadzania ich. Jak twierdzą pomysłodawcy wynalazku, tego typu rozwiązanie może sprawdzić się w robotach, które na co dzień wspomagają opiekę domową nad osobami starszymi.

Naukowcy mają zamiar kontynuować i ulepszać wykonany chwytak, a szczególnie skupić się na zużyciu silikonu, który z czasem ulegał złuszczeniu. Mają w planach także rozszerzyć funkcje „kciuka”, aby mógł być wykonywać większą liczbę zadań.