Robotyczny pies (źródło: Politechnika Białostocka)
Robotyczny pies (źródło: Politechnika Białostocka)

Robotyczny pies trafił na Politechnikę Białostocką. Pomoże studentom w nauce programowania

Politechnika Białostocka pochwaliła się nowym nabytkiem. Robotyczny pies ma wspomagać studentów w nauce programowania i zachęcać do tworzenia własnych projektów i wynalazków. Co potrafi mechatroniczny pupil?

Psie roboty o szerokich zastosowaniach

Dziedzina robotyki rozwija się dość prężnie i, choć pomysłów jest wiele, naukowcy skupiają swoją uwagę przede wszystkim na maszynach humanoidalnych oraz mechatronicznych psach. O ile tworzenie robotów przypominających człowieka jest proste do zrozumienia, o tyle budowanie urządzeń w kształcie pupila może zastanawiać.

Wbrew pozorom robotyczne psy mają ogromny potencjał i w większości nie są tworzone do zabawy czy rozrywki. Niektóre egzemplarze powstają, aby wspomagać osoby starsze, które nie są w stanie zaopiekować się już prawdziwym zwierzęciem. Inne projektowane są jako niezwykle odporne maszyny, a ich celem jest ratowanie ludzi. Wynalazki te mogą wejść do stref potencjalnie niebezpiecznych dla służb, by poznać zaistniałą sytuację. Tego typu rządzenia są już wykorzystywane m.in. jako forma ochrony stadionu czy maszyna policji w Nowym Jorku.

Psy-roboty mogą także stać się podstawą nauki automatyki, mechatroniki i programowania. Właśnie taki wynalazek wspomoże teraz studentów Politechniki Białostockiej w codziennej edukacji i kształceniu.

Wynalazek pomoże uczyć się programowania

Nowy nabytek jednej z polskich uczelni to nie zabawka, a pełnoprawna maszyna, która potrafi chodzić przy nodze, wykonywać komendy czy pokazywać różnego rodzaju sztuczki. Na ten moment trwają prace nad testowaniem oprogramowania robota.

Pies ma być wykorzystywany podczas zajęć laboratoryjnych realizowanych na kierunku Automatyka i Robotyka oraz Mechatronika. Maszyna może zostać rozbudowana o kolejne funkcje czy czujniki. W planach jest wdrożenie technologii, która ulepszy robota o funkcję mapowania oraz dokładniejsze unikanie przeszkód.

Politechnika Białostocka zachęca też studentów do opracowywania własnych pomysłów. W tym celu zorganizowano konkurs na projekt podobnego wynalazku. Najlepsza propozycja otrzyma finansowanie na wybudowanie nowego robota.