rozpoznawanie twarzy
fot. Unsplash.com

Rozpoznawanie twarzy gubi się wśród osób w maskach

Pandemia koronawirusa pokazała, iż rozpoznawanie twarzy nie jest jeszcze tak perfekcyjne jak mogłoby się wydawać. Algorytmy gubią się wtedy, kiedy użytkownicy posiadają założone maski.

Maska na twarz to nieodzowny element ubioru w czasach pandemii COVID-19. Co ciekawe, wykorzystanie tego prostego „akcesorium” pozwala też na dość łatwe oszukanie technologii rozpoznawania twarzy, a konkretniej samych algorytmów przetwarzających dane. Noszenie masek na twarz, które odpowiednio zakrywają usta oraz nos powoduje, iż większość algorytmów technologii rozpoznawania twarzy może gubić się nawet w 50 procentach przypadków.

Rozpoznawanie twarzy już nie takie skuteczne

Badanie wykonane przez amerykański National Institute of Standards and Technology pokazało, iż algorytmy wykorzystywane do rozpoznawania twarzy gubią się w przypadku ludzi w maskach – w zakresie od 5 do nawet 50 procent. Naukowcy podczas swojego badania starali się skupić na tym, jak algorytm opracowany przed pandemią będzie radził sobie w nowej rzeczywistości. W późniejszych miesiącach, badacze z NIST będą przyglądali się rozwiązaniom, które mają działać nawet wtedy, kiedy osoba posiada zasłonięte usta oraz nos.

Algorytmy takie, jak te badane przez NIST korzystają z pomiaru odległości pomiędzy wybranymi cechami twarzy. Maski zmniejszają dokładność algorytmów, usuwając większość punktów, na których mogłyby się one oprzeć. Cała technologia różni się nieco od tej, która jest stosowana chociażby przez Apple w iPhone’ach.

rozpoznawanie twarzy
fot. Unsplash.com

Niby nie działa, ale…

Warto zaznaczyć, iż NIST testował tylko i wyłącznie algorytmy rozpoznawania twarzy, które mają za zadanie dopasowywać wynik na zasadzie „jeden do jednego”. NIST to agencja rządowa, a same badania były skupione na rozpoznawaniu twarzy między innymi na przejściach granicznych czy kontrolach paszportowych. W takim przypadku działanie algorytmów musi być perfekcyjne oraz niemalże bezbłędne.

W przypadku stosowania systemów do masowej identyfikacji, algorytmy zazwyczaj przeszukują tłum i próbują dopasować daną twarz do danych znajdujących się w bazie.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku maski nie będą one działać.