rozpoznawanie twarzy

Rozpoznawanie twarzy zawiodło – aresztowano niewinnego

Nijeer Parks z New Jersey oskarżył policję o błędne działanie systemu rozpoznawania twarzy. Za sprawą wadliwego działania algorytmów, Parks musiał spędzić 10 miesięcy w więzieniu, z czego 7 w izolatce. Okazało się, że mężczyzna jest niewinny.

Do dziwnej sytuacji doszło w jednym z miast USA. W New Jersey, algorytmy do rozpoznawania twarzy błędnie zidentyfikowały potencjalnego przestępcę, doprowadzając do skazania niewłaściwego człowieka na karę więzienia. Agencje stanowe analizujące dane rejestracyjne oraz te związane z systemem rozpoznawania twarzy wezwały do odbycia kary nie tę osobę co trzeba.

Rozpoznawanie twarzy wzbudza coraz więcej kontrowersji

Przypadek Nijeera Parksa z New Jersey jest już trzecią tego typu sytuacją, która została oficjalnie udokumentowana na terenie USA. W poprzednich dwóch przypadkach, system rozpoznawania twarzy również doprowadził do bezprawnego aresztowania. Dwa pozostałe incydenty poza New Jersey miały miejsce w Detroit.

Obecnie nie jest jasne, który z systemów rozpoznawania twarzy został wykorzystany do fałszywego zidentyfikowania Nijeera Parksa jako sprawcy całego przestępstwa. W styczniu 2020 roku, prokurator generalny New Jersey zakazał organom stanowym korzystania z technologii dostarczanych przez firmę Clearview AI.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy z rozwijania swoich systemów do rozpoznawania twarzy wycofał się chociażby taki gigant, jak IBM.