Google Home Google Nest

Słońce odpali Rutyny Google Home

Najnowsza aktualizacja aplikacji Google Home dodaje funkcję oczekiwaną przez wielu użytkowników. Od teraz nasze Rutyny odpalane mogą być zarówno przez wschód, jak i zachód słońca.

Dom sterowany słońcem

Podczas wymyślania różnorakich automatyzacji dla naszego inteligentnego domu bardzo łatwo jest wymyślić te związane chociażby ze światłami. Oświetlenie na dworze zapalające się automatycznie przy zachodzie słońca? A może lampeczki stróżujące ustawione na kilka procent jasności dopóki nie zacznie świtać?

Do tej pory tego typu automatyzacje, o ile kuszące, były niestety niemożliwe do zaprogramowania w aplikacji Google Home, która to nie oferowała możliwości ustawienia wschodu i zachodu słońca jako akcję wyzwalającą daną Rutynę. Dlaczego tak długo nie mieliśmy takie możliwości? Tego zapewne nie dowiemy się nigdy.

Szczęśliwie, wraz z najnowszą aktualizacją aplikacji Home, Google wreszcie udostępnia tą funkcję. Co ciekawe, ma ona nawet różne dodatkowe zastosowania. Podczas konfigurowania zachodu (lub wschodu) słońca jako element wyzwalający, aplikacja poprosi nas o podanie lokalizacji, dla której ma pobrać dokładną godzinę. Pozwoli nam to na uzależnienie danych akcji od pory dnia nie tylko w miejscu gdzie żyjemy, ale również w dowolnym miejscu na Ziemi.

Słońce odpali Rutyny Google Home
fot. Android Police

Zastosowanie pory wschodu i zachodu słońca jako wyzwalacza Rutyn ma jeszcze jedną zaletę – dokładna godzina tego wydarzenia pobierana będzie na bieżąco. Pozwoli to na jednorazowe skonfigurowanie skrótu, który w przyszłości sam będzie dostosowywał się do pory roku.

Rutyny Google Home jako sposób na automatyzację

O ile może sama nazwa nie brzmi zachęcająco, Rutyny Google Home są bardzo potężnym narzędziem, pozwalającym na automatyzację wielu akcji naszego inteligentnego domu. Poprzez wsparcie wielu urządzeń i usług, są one w stanie zarządzać praktycznie wszystkim, a co widać dzisiaj, są one nadal prężnie rozwijane.

Tak, jak w przypadku innych nowości związanych z tym systemem, Rutyny Google Home wyzwalane za pomocą wschodu i zachodu słońca trafiają do użytkowników stopniowo. Jak zawsze, warto jest jednak zaktualizować aplikację Google Home (Android, iOS), aby mieć jak największe szanse na znalezienie nowej funkcji szybciej niż inni.