Starshield
Starshield

Starshield to bezpieczny, szyfrowany Starlink dla rządów

Elon ogłasza uruchomienie nowej usługi internetu satelitarnego kierowanej do rządów. Strona, która po cichu pojawiła się niedawno w internecie, informuje, że Starshield to szyfrowane rozwiązanie spełniające najwyższe wymagania bezpieczeństwa.

Starlink oplata świat

Starlink to usługa stabilnego, szerokopasmowego internetu satelitarnego, dedykowana odległym od cywilizacji lokalizacjom. Z oferty firmy SpaceX w Polsce możemy korzystać od września 2021, w cenie 335 zł/mies. i przy jednorazowym koszcie anteny wynoszącym 2200 zł. Firma jednak nie spoczywa na laurach i cały czas rozwija ofertę, rozbudowując ją choćby o propozycję internetu na podkładzie samolotów. Nic dziwnego – w końcu Elon postawił SpaceX cel w postaci 30 miliardów dolarów przychodów z samej usługi internetu satelitarnego do 2025 roku.

Właśnie po internecie rozchodzi się świeża wieść o kolejnej propozycji ze strony SpaceX – usłudze Starshield, czyli Starlink dla rządów i wojska. Nie jest to pierwsza współpraca firmy z rządami – w sierpniu tego roku podpisana została umowa z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych na dostarczenie dostępu do internetu satelitarnego, opiewająca na 2 miliony dolarów. Nie zapominajmy też o wsparciu, jakie SpaceX nieustannie udziela Ukrainie.

Starshield
Starshield

Starshield – bezpieczny internet do zastosowań specjalnych

Jak możemy dowiedzieć ze strony dedykowanej Starshield, usługa dostarcza trzy główne propozycje wartości – obserwacja ziemi, komunikację i kosmiczną taksówkę, czyli transport dowolnego ładunku na orbitę przy pomocy statków SpaceX. Firma zachwala Starlink jako usługę oferującą szyfrowany internet, jednak Starshield ma zapewniać dodatkowe warstwy bezpieczeństwa, by sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów rządowych i wojskowych.

Dodatkowymi, promowanymi funkcjami usługi, są m.in.:

  • komunikacja międzysatelitarna, pozwalająca urządzeniom SpaceX na komunikację z satelitami partnerskimi i włączanie ich do innych sieci,
  • kompleksowa usługa budowy i serwisowania sprzętu naziemnego i kosmicznego oraz pełna obsługa techniczna,
  • elastyczność w dopasowaniu oferty do klienta i możliwość wynoszenia na orbitę najbardziej wymagających ładunków dzięki sprawdzonej i trwałej architekturze.

Nieznane są szczegóły co dokładnie kryje się pod tymi marketingowymi hasłami, ale zainteresowani oferta mogą się juz kontaktować ze SpaceX za pośrednictwem strony.