Robot z Uniwersytetu Rolniczego będzie zwalczał barszcz Sosnowskiego
(fot. U.S. Government / rawpixel, CCe)

Robot z Uniwersytetu Rolniczego będzie zwalczał barszcz Sosnowskiego

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali robota, który dzięki wytwarzanym mikrofalom, jest w stanie zwalczać barszcz Sosnowskiego. Nowy wynalazek zdobył nagrodę Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

Barszcz Sosnowskiego, czyli niebezpieczeństwo i ogromny problem

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną, toksyczną i inwazyjną rośliną, która może w dotkliwy sposób oparzyć, nawet przy niewielkim kontakcie. Osiąga nawet kilkumetrowe wysokości, a jego nieusuwanie lub usuwanie go w niewłaściwy sposób prowadzi do silnego rozsiewania się nasion.

Problem, który powoduje ta trująca roślina, jest w Polsce dość powszechny, a jego zwalczaniem zajmują się wykwalifikowane firmy, które są odpowiednio zabezpieczone w środki ochrony osobistej. Teraz mają nieoczekiwanego, robotycznego sojusznika w tej walce.

Zdalnie sterowany robot z Uniwersytetu Rolniczego emituje mikrofale, które za zadanie mają zniszczenie roślin barszczu, będących w różnych fazach wzrostu. Urządzenie może być stosowane w siedliskich o różnej wilgotności, a nacisk wywierany przez podłoże na podłoże, po którym się porusza, jest trzykrotnie mniejszy w porównaniu do stopy człowieka.

Zwalczanie barszczu robotem z Krakowa

Samobieżny robot, jest w stanie nagrzać korzenie, a następnie je skutecznie zniszczyć przez denaturyzację białek. Jednocześnie niszczone są nasiona barszczu Sosnowskiego, co uniemożliwia kiełkowanie i powstawanie kolejnych siedlisk groźnej rośliny. Wszystko to jest możliwe do wykonania przez zastosowanie anteny tubowej, która wypromieniowuje mikrofale. Ponadto, urządzenie jest w stanie zniszczyć nasiona wokół niszczonych roślin inwazyjnych, co zapobiega powstawaniu kolejnych.

Należy zaznaczyć, że stworzona na krakowskim uniwersytecie metoda, nie wykorzystuje żadnych chemicznych środków, dzięki czemu jest bezpieczna dla innych roślin, ale również dla ludzi. Na ten moment robot nie ma żadnej konkurencji.

Robot do niszczenia roślin inwazyjnych, źródło: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Robot do niszczenia roślin inwazyjnych, źródło: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie niedawno opracowano również RoboFoR, dzięki któremu możliwe jest automatyczne sadzenie drzewek w odpowiednich odległościach. RoboFoR złożony został z czterech podzespołów takich, jak układ trakcyjny o zdolności do samopoziomowania, zespół magazynowania, podaż sadzonek, a także zespół sadzący.