Las
Las, źródło: Pixabay

Akumulator z groźnego barszczu Sosnowskiego

Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Moskwie oraz Instytutu Nauki i Techniki podjęli się opracowania nowego materiału anodowego, który wykorzystuje niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Skąd pomysł wykorzystania toksycznej rośliny? Rosyjscy uczeni motywują zastosowanie tej rośliny chęcią wykorzystania czegoś budzącego zastrzeżenia do stworzenia czegoś przydatnego.

Czym jest barszcz Sosnowskiego i dlaczego jest tak groźny?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczny gatunek rośliny, który został kiedyś celowo przewieziony do Europy z Kaukazu. Nowa roślina okazała się być bardzo niebezpieczna i przede wszystkim inwazyjna, przez co zaczęła się łatwo rozsiewać i rozprzestrzeniać. Roślina stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, ponieważ jest silnie toksyczna i powoduje rozległe oparzenia już przy niewielkim kontakcie, które mogą być przyczyną rozwoju stanów zapalnych. Barszcz Sosnowskiego może osiągać nawet kilka metrów wysokości, a nieodpowiednie usuwanie go spowoduje natychmiastowe rozsianie nasion.

Obecnie w Polsce barszcz Sosnowskiego jest sporym problemem, szczególnie na wsiach, gdzie właściciele działek nie dbają o regularne wykaszanie nieużytków. Dlatego też usuwaniem barszczu Sosnowskiego zajmują się wykwalifikowane i odpowiednio zabezpieczone firmy, które doskonale znają niebezpieczeństwo stwarzane przez roślinę.

W związku z rozprzestrzenieniem się barszczu w obrębie Polskich rzek, nawet Wody Polskie przeprowadzały przetargi dla firm, które mogłyby zająć się ich likwidacją. Zatem wykorzystanie usuwanego barszczu, mogłoby pozytywnie wpłynąć zarówno na jego likwidację, jak i rozwój akumulatorów.

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego, zdj. Natalia Kania-Kuc

Perspektywy na przyszłość?

W jaki więc sposób barszcz Sosnowskiego został wykorzystany przez naukowców? Do materiałów anodowych, stosowanych w akumulatorach sodowo-jonowych, wykorzystuje się tzw. węgle twarde, ponieważ ich produkcja jest łatwa, a właściwości elektrochemiczne pozwalają na uzyskanie dobrych wyników. Węgle twarde mogą być wytwarzane z różnych źródeł, np. z biomasy, stąd pomysł wykorzystania barszczu Sosnowskiego.

Wytworzony węgiel twardy w badaniach uzyskał wysoką sprawność na poziomie 87%, a użycie go w półogniwie sodowym wykazało, że pojemność zmalała jedynie o 5% po stu cyklach ładowania i rozładowania.

O tyle, o ile zwalczanie barszczu Sosnowskiego i jednoczesne jego wykorzystanie wywołuje pozytywne reakcje, to jednak niepokój, związany z możliwą chęcią do celowego jego rozsiewania, jest ogromny, nawet, jeśli miałoby to odbywać się w warunkach kontrolowanych.