Samochód autonomiczny Forda dostarczy jedzenie potrzebującym
fot. Argo AI

Samochód autonomiczny Forda dostarczy jedzenie potrzebującym

Ford połączył siły z firmą Argo AI, aby zadbać o najbardziej potrzebujących. Samochód autonomiczny Forda – sterowany technologią Argo AI – rozwiezie jedzenie, przybory szkolne i leki na terenie Miami.

Bezkontaktowa pomoc w dobie epidemii

Już jakiś czas temu czytać mogliśmy o wypowiedziach różnych ekspertów twierdzących, że czasy w których żyjemy, przyśpieszą rozwój samochodów autonomicznych. Dostawy jedzenia (i innych produktów) czy przejazdy Uberem lub taksówką bez konieczności angażowania dodatkowych osób bardzo wpasowują się we wszystkie regulacje związane z życiem w trakcie epidemii.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, aż 39% ankietowanych twierdzi, że nawet po całkowitym zakończeniu pandemii, będzie bała się korzystać z taksówek lub dostaw jedzenia. Decyzja ta wynikać ma właśnie ze strachu o swoje zdrowie. Problem ten oczywiście rozwiązałby samochód autonomiczny. który zastąpiłby człowieka.

Ford wraz z firmą Argo AI (start-up zajmujący się autonomicznymi samochodami) ogłosił, że w ciągu najbliższych 8 tygodni stworzą gotowe rozwiązanie, pozwalające na dowóz jedzenia, leków i przyborów szkolnych dla potrzebujących. Przedmioty te pochodzić mają z działającej na terenie Miami inicjatywy Food Forest for Schools.

Do pełnej autonomiczności jeszcze długa droga

Na ten moment podczas każdej wyprawy nadal uczestniczyć będzie dwóch inżynierów. Jeden z nich siedzieć będzie za kierownicą autonomicznego samochodu będąc gotowym na ewentualną interwencję, podczas gdy drugi na fotelu pasażera odpowiadać będzie za monitorowanie danych, a także samą (bezkontaktową) dostawę.

Samochód autonomiczny Forda dostarczy jedzenie potrzebującym
fot. Argo AI

Według Navina Kumara, dyrektora działu pojazdów autonomicznych w firmie Ford, tego typu projekt pozwoli na zebranie wielkiej ilości danych, wymaganych do przyszłego rozwoju technologii. Oprócz samej jazdy, sztuczna inteligencja będzie w stanie pozyskać wiele przydatnych informacji o różnych rodzajach dróg, skrzyżowań czy poszukiwania bezpiecznych miejsc do zaparkowania.

Wspólny projekt Forda i Argo AI pozwoli również obu firmom po raz pierwszy wypróbować swoje technologie z prawdziwymi ludźmi, którzy kiedyś mogą stać się ich klientami. Na ten moment dostawy realizowane będą tylko na terenie Miami, ale w planach istnieje dalsza ekspansja w przyszłym roku.