Asystent Google
fot. Unsplash.com

Jak produkować telewizory i chronić środowisko? Wyjaśnia Samsung

Urządzenia elektroniczne, na pierwszy rzut oka, nie wydają się być zbyt przyjazne środowisku. Ich wyprodukowanie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, wykonane są z materiałów nieulegających biodegradacji, zawierają metale ciężkie a ich transport oznacza dodatkową porcję spalin w atmosferze. Jak sprawić, by i tu uzyskać równowagę ekologiczną? Kilka ze swoich sposobów opisała firma Samsung.

Choć dostarczanie konsumentom i przedsiębiorcom elektroniki użytkowej wiąże się z określonymi ryzykami dla środowiska, można im przeciwdziałać próbując tym samym zrównoważyć proces produkcji i użytkowania.

Samsung deklaruje, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie w stanie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych aż o 25 000 ton. To ilość, której skutecznemu pochłonięciu podołałoby aż 3,8 miliona 30-letnich sosen. Sposobów, by to osiągnąć, jest kilka:

Opakowania, które można ponownie wykorzystać

Wszystkie telewizory lifestyle’owe i większość Neo QLED pakowane są w ekologiczne opakowania, nadające się do ponownego wykorzystania. Po rozpakowaniu telewizora wystarczy zeskanować smartfonem umieszczony na opakowaniu kod QR by uzyskać dostęp do instruktażu wykorzystania pudełka jako np. domku dla kota, stolika czy stojaka na książki. Dla przykładu, pudełko testowanego przeze mnie telewizora Samsung The Sero, po złożeniu może wyglądać następująco:

Jak produkować telewizory i chronić środowisko? Wyjaśnia Samsung

Oszczędność? 10 000 ton gazów rocznie.

Energooszczędne piloty i fotowoltaika

W swoich telewizorach Samsung planuje stosować dwa rodzaje pilotów: ekologiczne, ze zużyciem energii obniżonym nawet o 80% oraz wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, które można ładować na trzy sposoby: światłem naturalnym, sztucznym bądź przez port USB.

Oszczędność? 99 milionów sztuk baterii AA w siedem lat (tyle wynosi przeciętny cykl użytkowania telewizora).

Jak plastik, to z recyklingu

Zgodnie z deklaracją Samsunga, tylne panele telewizorów i stojaki wykonywane są z plastiku pochodzącego z recyklingu. Wkrótce zastosowanie ponownie przetworzonych materiałów zostanie rozszerzone o kolejne komponenty.

W praktyce oznacza to kolejne 500 ton mniej gazów cieplarnianych w ciągu siedmiu lat.

Każdy, nawet najmniejszy krok zmierzający do ochrony środowiska bez wątpienia należy pochwalić. Z informacjami dostępnymi powyżej można zapoznać się również na poniższej infografice, przedstawionej przez firmę Samsung:

Jak produkować telewizory i chronić środowisko? Wyjaśnia Samsung