Samsung Galaxy Smart Tag

Galaxy SmartTag zaskakuje funkcjonalnością – przyda się również w automatyzacji

W internecie publikowane są pierwsze recenzje i opisy lokalizatorów Samsunga – Galaxy SmartTag. Okazuje się, że te niewielkie urządzenia mogą być znacznie bardziej funkcjonalne, niż chwalił się producent.

Podstawowym zadaniem lokalizatorów Galaxy SmartTag jest możliwość szybkiego odnalezienia zgubionych przedmiotów, do których te zostały przytwierdzone. Najczęściej będą to klucze czy portfele, ale też domowe zwierzęta.

Na obudowie Galaxy SmartTag znalazł się przycisk funkcyjny. Okazuje się, że ma znacznie więcej zastosowań, niż tylko możliwość sparowania lokalizatora z aplikacją SmartThings.

Smartfon może wyszukiwać lokalizatory, a lokalizatory – smartfon

Położenie lokalizatorów SmartTag można sprawdzić przy pomocy aplikacji SmartThings zainstalowanej na kompatybilnym smartfonie. W praktyce, funkcja działa również w drugą stronę. Wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk na lokalizatorze, by w telefonie włączyła się aplikacja Znajdź mój telefon, a urządzenie rozpoczęło wysyłanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Dzięki korzystaniu ze SmartTag równie łatwo, co zgubione klucze, znajdziemy nasz smartfon.

Samsung Galaxy SmartTag – automatyzacja na pokładzie

Możliwość znalezienia smartfona to jeszcze nie koniec funkcjonalności SmartTag. W aplikacji SmartThings, po sparowaniu lokalizatora, można zdefiniować czynności, które zostaną wykonane po przyciśnięciu przycisku na obudowie SmartTag. Zdefiniować można dwie akcje: wyzwalane przy pomocy pojedynczego naciśnięcia przycisku, oraz naciśnięcia i przytrzymania.

Pewnym mankamentem jest ograniczenie automatyzacji wyłącznie do urządzeń kompatybilnych ze SmartThings. Nie możemy zatem liczyć na sterowanie urządzeniami wykorzystującymi Google Home, Alexę czy Apple HomeKit.

Cóż, to poniekąd zrozumiałe. Samsung, budując alternatywne rozwiązanie w postaci SmartThings chce zapewnić jak najszerszą funkcjonalność właśnie jemu, bez dzielenia się z innymi producentami. To właśnie Koreańczycy są głównym producentem urządzeń kompatybilnych ze SmartThings i firmie zależy, by użytkownicy sięgali po kolejne rozwiązania sygnowane należącą do niej marką.