Inteligentne okulary według Samsunga. Samsung Glasses Lite i AR Glasses to tylko koncepcje czy coś więcej?

Inteligentne okulary według Samsunga. Samsung Glasses Lite i AR Glasses to tylko koncepcje czy coś więcej?

W internecie właśnie pojawiły się dwa filmy prezentujące okulary do rzeczywistości rozszerzonej od Samsunga. Nie wiemy jednak, czy Samsung Glasses Lite i Samsung AR Glasses to tylko koncepcje i założenia dla opracowywanej technologii, czy rzeczywiste produkty, które lada dzień trafią na rynek.

Samsung, jak mało który producent, intensywnie pracuje nad rozwojem swoich produktów z kategorii elektroniki ubieralnej. Kolejne wersje zegarków Galaxy Watch posiadają coraz to nowe możliwości, skutecznie eliminując mankamenty poprzedników. Podobnie w kwestii słuchawek. Zaprezentowane niedawno Galaxy Buds Pro i Galaxy Buds Live to świetne urządzenia do słuchania muzyki, jedne z najlepszych w swojej kategorii.

W portfolio producenta brakuje jednak inteligentnych okularów. Jeśli jednak okaże się, że treści widoczne na świeżo upublicznionych filmach to coś więcej, niż tylko koncepcja, ten stan już wkrótce przejdzie do historii.

Samsung Glasses Lite

Na twitterowym koncie WalkingCat, właśnie pojawiły się dwa filmy, przedstawiające przykładowe zastosowania okularów do rzeczywistości rozszerzonej od Samsunga. Już teraz mogę zdradzić, że możliwości są imponujące.

Samsung Glasses Lite

Pierwszy z opublikowanych filmów przedstawia okulary nazwane Samsung Glasses Lite. To okulary, które na pierwszy rzut oka nie skrywają w sobie szczególnych możliwości, poza ochroną od słońcem. Ich przeznaczenie zdradzają wyłącznie przysadziste oprawki, skrywające w sobie nienaturalnie grube szkła.

Samsung Glasses Lite

Z materiału wideo dowiadujemy się, że Glasses Lite to, przede wszystkim, wyświetlacz dla treści ze smartfona czy tabletu, prezentowanych przy pomocy interfejsu dostosowanego do obsługi w okularach. Dzięki Glasses Lite można grać w gry, oglądać filmy, sterować dronem a nawet…pracować, wykorzystując do tego aplikacje dostosowane dla trybu DeX. Gdy funkcje rzeczywistości rozszerzonej nie są potrzebne, Samsung Glasses Lite stają się zwykłymi, niepozornymi okularami przeciwsłonecznymi.

W skrócie, koncepcja przedstawia okulary, które w jednej chwili mogą stać się czymś na kształt monitora dla smartfona, zastępując duży, zewnętrzny ekran. W mojej opinii, takie rozwiązanie może się okazać zaskakująco praktyczne w wielu codziennych zastosowaniach.

Samsung Glasses Lite

Samsung AR Glasses

Kolejny z przedstawionych filmów sprawia wrażenie stricte koncepcyjnego. W materiale zatytuowanym Next Wearable Computing widzimy przyszłość pracy na komputerze, opartą o rzeczywistość rozszerzoną. Przy pomocy okularów nazwanych Samsung AR Glasses, zgodnie z przedstawioną wizją, będzie można pracować w wirtualnym biurze, w tym przeglądając trójwymiarowe grafiki, prowadzić rozmowy z holografami postaci i oglądać skomplikowane symulacje wykorzystujące AR (jako przykład: alternatywna wizja wykończenia i umeblowania danego pomieszczenia).

Obydwa opublikowane materiały potrafią rozpalić wyobraźnię do czerwoności. Wyobrażacie sobie świat, w którym znikną monitory, jakie znamy współcześnie, bo wszystko, co potrzebne zobaczymy w naszych okularach? Jak dla mnie, brzmi naprawdę ciekawie.

Samsung Glasses Lite