W laboratoriach Samsunga przeprowadzono test możliwości sieci 5G wykorzystującej fale milimetrowe – mmWave. Mimo, że badania odbywały się w hermetycznych warunkach, ich wynik robi wrażenie.
Czym jest 5G mmWave?
Zanim jednak o właściwym eksperymencie, kilka słów wyjaśnienia na temat technologii mmWave. Jest to jeden z rozważanych, a w niektórych krajach już wprowadzanych wariantów budowy sieci 5G. Polega on na wykorzystaniu bardzo precyzyjnych fal milimetrowych do transmisji danych. Z uwagi na ich wyższą częstotliwość, mogą przenosić większą ilość energii, stąd odpowiednio lepsza jakość sygnału. Jak przekłada się to na osiągane prędkości? Spójrzmy.
Eksperyment Samsunga – szybkość połączenia robi wrażenie
W laboratorium należącym do koreańskiego giganta nawiązano połączenie między dwoma urządzeniami z wykorzystaniem pasma mmWave 800 MHz i technologii MU-MIMO. Pozwoliło to na uzyskanie szybkości transferu danych na poziomie zawrotnych 8,5 gigabitów na sekundę, co znacznie przekracza możliwości większości łączy kablowych. Mimo, że wynik ten z pewnością nie byłby możliwy do powtórzenia w warunkach naturalnych, może robić wrażenie i ilustrować, jak wielki potencjał drzemie w technologii 5G.
Dostępność mmWave
Z technologii mmWave korzysta do tej pory jedynie kilka państw, w tym Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone, jednak należy się spodziewać, że grono to, w ciągu najbliższych kilku lat, powiększy się o co najmniej 15 nowych krajów.
Mikrofale w komunikacji – czy to bezpieczne?
Współcześnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, panuje spora dezinformacja na temat szkodliwości 5G, potęgowana przez rozpowszechniane teorie spiskowe i opinie pseudoekspertów. Argumentem, za szkodliwością mmWave ma być fakt, że dokładnie ta sama technologia wykorzystywana jest w kuchenkach mikrofalowych, przez co po uruchomieniu sieci 5G zostaniemy, niemalże dosłownie, ugotowani. Oczywiście, ta pseudonaukowa teoria jest bardzo daleka od prawdy.
Wiadomo, mikrofale są wykorzystywane w kuchenkach mikrofalowych, stąd z resztą ich nazwa, jednak poza nimi mają szereg innych zastosowań. Używane są, między innymi, do nadawania sygnału telewizji satelitarnej, w wykrywaczach metali czy bramkach na lotniskach. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych opracowań naukowych potwierdzających szkodliwość mmWave, zwłaszcza w kontekście wywoływania i przenoszenia chorób.
Wideo w rozdzielczości 8K, inteligentne miasta, autonomiczne samochody czy zrobotyzowane zakłady przemysłowe to tylko kilka przykładów, z jakim obciążeniem będą musiały sobie poradzić sieci komórkowe już za kilka lat. Dzięki takim badaniom jak to, które przeprowadził Samsung dowiadujemy się, że będzie to możliwe.