Ładowarka do samochodu elektrycznego (źródło: EvLoop)
Ładowarka do samochodu elektrycznego (źródło: EvLoop)

Samsung SmartThings obsłuży ładowarki do samochodów elektrycznych marki EvLoop

Platforma inteligentnego domu Samsung SmartThings obsłuży już stacje ładujące samochody elektryczne. Jest to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z marką EvLoop. Jakie funkcje otrzymają użytkownicy?

Rozwój znanej platformy Smart Home

SmartThings to platforma inteligentnego domu, która poza licznymi produktami marki Samsung, obsługuje także urządzenia innych producentów. Na całym świecie korzysta z niej aż 280 milionów użytkowników, a jej funkcje pozwalają na sterowanie i zarządzanie sprzętami domowymi i nie tylko. Jest to jedna z wiodących platform Smart Home, zaraz obok Google Home, Amazon Alexa oraz Apple HomeKit, która intensywnie rozwija standard Matter.

Samsung SmartThings jest wszechstronnym systemem, który obsługuje praktycznie każdą kategorię urządzeń, co w sumie nie dziwi, mając na uwadze popularność inteligentnych telewizorów czy sprzętów AGD południowokoreańskiej marki. Na liście obsługiwanych przez platformę urządzeń można znaleźć inteligentne samochody, a teraz do tego grona dołączają ładowarki dla pojazdów elektrycznych.

SmartThings Samsung (źródło: CES)
SmartThings Samsung (źródło: CES)

Pierwsza ładowarka EV, którą obsłuży SmartThings

Samsung nawiązał współpracę z producentem EvLoop, który odpowiedzialny jest za tworzenie i produkcję naściennych ładowarek dla elektryków. Dzięki temu na liście urządzeń, obsługiwanych przez platformę SmartThings, można teraz znaleźć EV-Flex.

Urządzenie to jest stacją ładowania pojazdów elektrycznych o dość kompaktowym, ale i nowoczesnym designie. Umieszczane jest na ścianie, słupie lub cokole. Produkt marki EvLoop łączy się z sieciami Wi-Fi oraz LTE, a jego uwierzytelnianie opiera się o aplikację dedykowaną na urządzenia mobilne, Bluetooth lub identyfikację radiową RFID.

Platforma inteligentnego domu marki Samsung ma pozwolić na kontrolowanie zużycia energii elektrycznej przez ładowany pojazd. Użytkownik może także zarządzać procesem ładowania pojazdu, aby nie był on realizowany w godzinach szczytowego zużycia, co pozytywnie wpływa na zasoby sieci elektroenergetycznej.