Polscy operatorzy testują sprzęt Samsunga. Wkrótce nowy dostawca?

Polscy operatorzy testują sprzęt Samsunga. Wkrótce nowy dostawca?

Z informacji opublikowanej przez jednego z pracowników NetWorks! – spółki obsługującej infrastrukturę T-Mobile i Orange, dowiedzieliśmy się, że właśnie trwają testy rozwiązań od nowego dostawcy. Czy to oznacza, że wkrótce Samsung rozszerzy swoją działalność w naszym kraju? To możliwe.

Wielka trójka zabetonowała rynek

Polscy operatorzy mobilni, do budowy swoich sieci, wykorzystują sprzęt pochodzący od trzech najważniejszych dostawców, którzy podzielili między sobą lokalny rynek. Nokia, Ericsson i Huawei zadbały o to, by sieci operatorów były skonfigurowane w ten sposób, żeby najchętniej sięgali właśnie po ich rozwiązania.

W przypadku NetWorks! głównymi dostawcami sprzętu są Nokia i Huawei. O możliwych problemach tego drugiego, wiadomo nie od dziś. Sytuację postanowił wykorzystać Samsung i w wielu krajach, w których dotychczas pozycja Chińczyków była niepodważalna, zaoferował swoje usługi lokalnym operatorom. Jednym z nich jest Polska.

Polscy operatorzy testują sprzęt Samsunga. Wkrótce nowy dostawca?

Optymistyczny wynik testów

Jak donosi na swoim profilu w serwisie LinkedIn Maciej Zengel, odpowiedzialny w NetWorks! za kwestie techniczne, właśnie trwa pierwsza faza testów nowych rozwiązań sieci bezprzewodowej, wykorzystujących sprzęt dostarczony przez Samsunga. Jedna ze stacji bazowych, uruchomiona w ramach tego etapu, funkcjonuje na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zengela, osiągi nie pozostawiają nic do życzenia.

Samsung Link Cell

Samsung wkroczy na europejski rynek?

Obecne próby przekonania europejskich operatorów do swojej infrastruktury sieciowej to nie pierwsza próba tego typu, jakiej podjął się Samsung. Poprzednie nie powiodły się, dlatego firma na jakiś czas zupełnie odpuściła nasz rynek. Czy dynamicznie zmieniająca się sytuacja, związana z ograniczeniami nakładanymi przez administrację Stanów Zjednoczonych i państw sojuszniczych ostatecznie przekona Samsunga i europejskich operatorów do nawiązania współpracy? To jak najbardziej prawdopodobny scenariusz, zwłaszcza, że poza budową sieci 5G, dotychczas używana infrastruktura domaga się modernizacji.