SigridWave

Powstał translator dla graczy. Ma zburzyć bariery językowe pomiędzy nimi

SigridWave to nowy translator firmy Acer, który stanie się częścią Planet9 – platformy społecznościowej dla graczy. Tłumacz ten napędzany jest przez sztuczną inteligencję i będzie mógł być używany podczas rozgrywki – jego zadaniem jest zburzenie barier językowych między graczami.

Wyjątkowość SigridWave

SigridWave wyróżnia się tym, że rozumie żargon gamingowy i używa go we wszystkich językach. Wykorzystuje także system NMT (ang. Neural Machine Translation, czyli maszynowe tłumaczenie na podstawie sieci neuronowych). Model sztucznej inteligencji, który stoi za translatorem, został przetrenowany na 10 milionach par zdań (z ponad 1000 godzin nagrań z gier).

Powstał translator dla graczy. Ma zburzyć bariery językowe pomiędzy nimi
NMT został wprowadzony do Tłumacza Google (po polsku) dopiero 3 lata temu / fot. Acer

SigridWave zostanie zintegrowany z aplikacją desktopową serwisu Planet9, za którym również stoi Acer. Jak opisuje go firma, jest to platforma, częściowo rozgrywkowa i częściowo społecznościowa, stworzona dla początkujących i średnio-zaawansowanych graczy e-sportowych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności i podjąć pierwsze kroki w stronę zostania profesjonalistami.

Lepsza komunikacja

Acer twierdzi, że gry to nie tylko zabawa, ale też społeczność pasjonatów, z czym nie można się nie zgodzić. Na Planet9 możemy tworzyć własne drużyny z całego świata, a nowy tłumacz ma pomóc w szybkiej komunikacji między ich członkami. Dlatego też firma skupiła się na specyficznych, często wieloznacznych słowach związanych z poszczególnymi grami, z którymi inne translatory mają niemałe problemy.

Google Translate mądrzeje i potrafi lepiej posługiwać się językami
Z tego powodu nie wystarczyła sama implementacja Tłumacza Google / fot. googleblog.com

SigridWave doczeka się wersji beta jeszcze w tym roku. Wybrani użytkownicy będą mogli wypróbować tego tłumacza pomiędzy językiem angielskim i mandaryńskim w kilku grach, m.in. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege.

Jeśli eksperyment ten się powiedzie, oficjalnej prezentacji SigridWave możemy spodziewać się w pierwszym kwartale 2021 roku.