Katowice miasto
(fot. jagaha, pixabay.com)

Smart City to już nie science fiction, a nasza rzeczywistość

Jeszcze kilka lat temu idea inteligentnych miast mogła brzmieć jak scenariusz z filmu science fiction. Dziś, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, Smart City to już w zasadzie nasza codzienność, która zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i komunikujemy się. Zastanawialiście się kiedyś, jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie rozwiązań Smart City?

Inteligentne miasta – przyszłość, która dzieje się teraz

Żyjemy w czasach, gdy technologia przestaje być jedynie dodatkiem do codzienności, a staje się jej integralną częścią – szczególnie teraz, w dobie sztucznej inteligencji. Smart City, czyli inteligentne miasta, to już nie przyszłość, a teraźniejszość. W Polsce coraz więcej miast wprowadza nowoczesne rozwiązania, które poprawiają jakość życia mieszkańców i optymalizują wykorzystanie zasobów.

Przykłady? Choćby systemy inteligentnego oświetlenia, które dostosowują natężenie światła do rzeczywistych potrzeb, oszczędzając energię i jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo na ulicach. Tego typu rozwiązania, jak Smart Light od Orange, stosowane są już w blisko 40 miastach w Polsce, m.in. w Bolesławcu i Lądku Zdroju.

Rozwiązania Smart City nie ograniczają się tylko do oświetlenia. Inteligentne systemy zarządzania ruchem, rozwój ekologicznych środków transportu, takich jak rowery miejskie czy aktualizujące się „na żywo” rozkłady jazdy komunikacji publicznej – to wszystko dzieje się na naszych oczach.

W Polsce w tym roku mieszkańcy 28 miast korzystają z rowerów Smart Bike od Orange Polska i Roovee, a liczba ich użytkowników systematycznie rośnie. Do końca lipca 2024 roku aż 155 tysięcy rowerzystów przejechało ponad 2,2 mln kilometrów. Jak widać, Smart City to nie tylko technologia, ale również sposób na zrównoważony rozwój miast, które muszą stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą rosnąca liczba mieszkańców.

orange-smartbike-wloclawek-smartcity
Smart Bike we Włocławku (źródło: Orange)

Wszystko po to, by w mieście żyło się wygodniej

Jednym z największych atutów inteligentnych miast jest realna poprawa jakości życia mieszkańców. Dzięki rozwiązaniom Smart City, takim jak inteligentne oświetlenie, systemy zarządzania ruchem czy monitoring jakości powietrza, miasta stają się bardziej przyjazne do życia.

Systemy Smart City pomagają też w zarządzaniu codziennymi problemami, takimi jak korki, zanieczyszczenie powietrza czy nawet zarządzanie odpadami. Czujniki w inteligentnych koszach na śmieci przesyłają informacje o stopniu ich zapełnienia, co pozwala lepiej planować trasy śmieciarek.

Dzięki Smart City miasta stają się nie tylko bardziej zrównoważone, ale także bardziej przyjazne dla mieszkańców. Wyobraźmy sobie miasto, w którym komunikacja miejska jest zawsze punktualna, korki są minimalne, a jakość powietrza monitorowana jest w czasie rzeczywistym. To już nie marzenie. To wizja, która może stać się rzeczywistością w najbliższej przyszłości, a zaczyna się od takich rozwiązań, jak te wdrażane w Polsce, dzięki połączeniu idei Smart City z dynamicznie rozwijającą się sztuczną inteligencją.

harbour-city-miasto
źródło: @Rush4, Pixabay

Ryzyko, które warto podjąć, czyli co może pójść nie tak z wdrażaniem Smart City?

Oczywiście, jak każda technologia, także Smart City niesie ze sobą pewne wyzwania i ryzyka. Jednym z nich jest wykluczenie cyfrowe, bo przecież to jasne, że nie wszyscy mieszkańcy są równie biegli w korzystaniu z nowoczesnych technologii. Dlatego kluczowe jest, aby wdrożenia rozwiązań Smart City były poprzedzone konsultacjami społecznymi i działaniami edukacyjnymi.

Warto też, by miasta nie przeprowadzały tego typu rewolucji „na ślepo”, ponieważ może się okazać, że coś, co świetnie sprawdziło się w Krakowie, w Szczecinie jest zupełnie niepotrzebne. Właśnie dlatego tak ważne są konsultacje z mieszkańcami, które pozwalają włodarzom miast zidentyfikować rzeczywiste potrzeby.

Kolejnym wyzwaniem jest cyberbezpieczeństwo. Korzystanie z rozwiązań Smart City wiąże się z przesyłaniem i gromadzeniem ogromnych ilości danych, w tym także tych krytycznych dla funkcjonowania miasta. A kiedy miasto staje się bardziej zależne od technologii, rośnie także ryzyko cyberataków. Dlatego ważne jest, aby samorządy i firmy odpowiedzialne za wdrożenie tych systemów zadbały o odpowiednie zabezpieczenia. Bez tego trudno będzie chronić dane i zapewnić stabilność działania inteligentnych miast.

Warto jednak dodać, że nie ma powodu do wielkich obaw związanych z potencjalnymi atakami, ponieważ cyberbezpieczeństwo jest podstawowym elementem w implementacji rozwiązań Smart City. Jednym z kluczowych rozwiązań, wpływających na bezpieczeństwo, jest korzystanie z sieci operatorskich do przesyłania danych. Zapewniają one zaawansowane protokoły szyfrowania, stabilność, niezawodność oraz mechanizmy zarządzania przepustowością. Do tego operatorzy monitorują ruch w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybkie reagowanie na problemy.

Smart City to technologia, która coraz bardziej wkracza w nasze codzienne życie. Ma szansę je usprawnić, ale – jak widać – wymaga też odpowiedniego podejścia i rozwagi. Miasta, które zainwestują w nowoczesne technologie, mają szansę na dynamiczny rozwój, a ich mieszkańcy – po prostu na lepsze życie.

Materiał powstał na zlecenie Orange Polska