Czy prosty pomysł na nowy gadżet zyska entuzjastów?
Czy prosty pomysł na nowy gadżet zyska entuzjastów? | fot. materiały producenta

Smart Hamster Wheel jest tak śmieszny, że aż cudowny

Miałem kiedyś chomika, ale było to na tyle dawno, że zapomniałem o akcesoriach, jakie można mu sprezentować. Smart Hamster Wheel powinno stać się podstawowym wyposażeniem każdego lokum tych małych zwierzątek.

Koło wymyślone na nowo

Stare porzekadło ma tutaj pokrycie w 100%. Kółko do biegania znane jest od lat i znalazło się w niejednej klatce dla małych zwierząt. Smart Hamster Wheel, chociaż nie jest rewolucyjne, może się podobać. Aż dziwne, że do tej pory nie było słychać o podobnych pomysłach.

Jestem też pewien, że zbiórka społecznościowa nie sprawi, że to akcesorium stanie się bardzo popularne i zmieni branżę gadżetów dla zwierząt. Nie zmienia to faktu, że coraz więcej firm stara się zaskoczyć miłośników zwierząt pomysłami na inteligentne zabawki i urządzenia. Wystarczy wspomnieć opisywaną całkiem niedawno inteligentną kuwetę, która zadba o komfort kota.

WiFi i apka

Smart Hamster Wheel zostało stworzone, by śledzić aktywność fizyczną małych gryzoni. W tym celu pomysłodawcy postanowili zamontować trochę elektroniki, która mierzy prędkość i dystans wypracowany przez zwierzę.

Smart Hamster Wheel to kółko dla chomików połączone z apką
Smart Hamster Wheel to kółko dla chomików połączone z apką | fot. materiały producenta

Dane z koła przekazywane są poprzez WiFi do aplikacji, która jest dostępna z poziomu smartfona, tabletu i komputera. Aplikacja, analizując dane, pokazuje właścicielowi m.in.: ile chomik biegał w ciągu dnia, jaki dystans przebiegł, a nawet jaką maksymalną prędkość osiągnął. Smart Hamster Wheel jest oferowany w dwóch rozmiarach: 8″ i 12″ i dwóch kolorach. Jeśli kampania okaże się sukcesem, po przekroczeniu wymaganych progów kwotowych, pojawią się jeszcze dodatkowe kolory.

Ciekawe dane

Według twórców gadżetu testerzy podczas badań wyrobili w sobie nawyk porannego sprawdzania postępów swoich pupili. Podobno tworzyło to jeszcze większą więź między człowiekiem a zwierzęciem.

Smart Hamster Wheel ma być także najcichszym kółkiem do biegania na świecie. O ile mi jednak wiadomo, nie istnieją żadne standardy opisujące ten parametr.

Konstrukcja Smart Hamster Wheel nie jest rewolucyjna
Konstrukcja Smart Hamster Wheel nie jest rewolucyjna | materiały producenta

Podczas testów, które trwały dziewięć miesięcy, sześć chomików pokonało łącznie około 4694 km. Ten wynik osiągnęły, kręcąc kółkiem 6,5 miliona razy. Średnia prędkość przy ćwiczeniach wyniosła trochę ponad 2 km/h, a dzienna sesja treningowa trwała średnio 65 minut.

Plany na przyszłość

Jeśli kampania będzie sukcesem, twórcy Smart Hamster Wheel obiecują dodawać kolejne funkcje do swojego akcesorium. Wśród nich jest chęć stworzenia wyścigów chomików, a za tym tworzenie klasyfikacji i… zdobywanie nagród.

Dużo ważniejszy jest jednak pomysł stworzenia technologii, która pozwoli diagnozować stan zdrowia zwierząt na podstawie ich aktywności fizycznej.

Wydaje się, że Smart Hamster Wheel wymaga jeszcze dopracowania
Wydaje się, że Smart Hamster Wheel wymaga jeszcze dopracowania | materiały producenta

Obawiam się jednak, że pomysłodawcy przesadzili nieco z założonymi celami. By zbiórka odniosła sukces, potrzebują uzbierać aż 200 tyś. zł. W chwili pisania tego newsa na liczniku jest 5405 zł, a do zakończenia kampanii pozostało 47 dni.