Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Recenzja Sonoff Basic WiFi. To jedna z tańszych opcji wejścia w świat Smart Home

Decydując się na „uinteligentnianie” różnych urządzeń, do dyspozycji mamy wiele możliwości. Najprostszymi są gniazdka sterowane smartfonem, które praktycznie wystarczy podłączyć do prądu i skonfigurować w aplikacji. Ciekawą alternatywą jest jednak korzystanie z przełączników montowanych bezpośrednio na przewodzie konkretnego urządzenia. Dziś przyjrzę się najbardziej podstawowemu, a mianowicie Sonoff Basic WiFi.

Wideorecenzja Sonoff Basic WiFi

Słowem wstępu

W tej recenzji opisuję podstawowe zastosowanie Sonoff Basic WiFi z oprogramowaniem zainstalowanym przez producenta. Możemy zdecydować się też na szereg różnych modyfikacji, to jest już jednak temat na osobny tekst.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Na samym początku zaznaczę, że jakiekolwiek działania związane z montowaniem tego typu urządzenia robicie na własną odpowiedzialność. Czasem istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu, do którego podłączamy Sonoff Basic WiFi, może to się wiązać też z utratą gwarancji. Jest to jednak dużo bardziej inwazyjny sposób wywoływania możliwości sterowania smartfonem niż w przypadku gotowych gniazdek. Kilka takich urządzeń też testowaliśmy – chociażby TP-Link HS110 czy Media-Tech MT6105.

Dodam jeszcze przypomnienie, że przed jakimkolwiek podjęciem działań związanych z montowaniem Sonoffa Basic WiFi należy odłączyć przewód od źródła zasilania. Z prądem nie ma co zadzierać… 😉

Obudowa

Tak właściwie, poza samym urządzeniem, krótką instrukcją obsługi i kilkoma śrubkami, w zestawie sprzedażowym nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów. Sonoff Basic WiFi jest małym, prostokątnym gadżetem, o wymiarach 88 x 38 x 23 mm i wadze 51 gramów.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi (tak, zgubiłem jedną śrubkę… 😉 ) / fot. Kacper Żarski

Budowa urządzenia jest bardzo prosta. Od góry mamy podstawowe informacje, diodę informacyjną oraz jeden klawisz. Poza tym po prawej i lewej stronie mamy miejsce na podłączenie przewodów. Są one za przykręcanymi za pomocą dwóch śrubek zaślepkami. Po ich odkręceniu, poza złączami na kable, znajdują się dziurki, które pozwalają przykręcić Sonoffa Basic WiFi chociażby do mebli.

Montowanie

Do zamontowania Sonoffa Basic WiFi potrzebujemy przewodu od urządzenia, którym będziemy chcieli sterować. Osobiście korzystam jeszcze z innej opcji, a mianowicie stworzenia prostego przedłużacza z rozciętym kablem. Nie ograniczamy się wtedy do sterowania jednym sprzętem, lecz każdym, który podłączymy do gniazdka. W ten sposób nie ingerujemy też w konkretne urządzenia, modyfikację wprowadzamy niezależnie od niego.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Można też zastosować Sonoffa Basic WiFi w połączeniu z listwą zasilającą. Daje to także możliwość jednoczesnego sterowania większą liczbą urządzeń podłączonych do jednej listwy. Trzeba jednak pamiętać, że w taki sposób sterujemy wszystkimi sprzętami jednocześnie, bez możliwości podziału na konkretne gniazda.

Warto pamiętać także o ograniczeniach, jakie daje nam sam Sonoff Basic WiFi. Producent zaleca korzystanie z urządzeń o maksymalnym poborze prądu do 10 Amperów. Całość może być zasilana z sieci z napięciem od 90 do 250V.

Aby rozpocząć korzystanie z Sonoffa Basic WiFi musimy zamontować do niego przewody. Od lewej strony (przy napisie input) podłączamy źródło zasilania a po prawej (przy napisie output) drugą część przewodu.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Oczywiście powinniśmy zachować odpowiednią kolorystykę przewodów i ich prawidłowe podłączenie. Musimy bowiem podłączyć przy literze N przewód neutralny (zazwyczaj niebieski), a przy L – liniowy (przeważnie czarny lub brązowy).

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Po zamontowaniu przewodów całość dokręcamy śrubkami. Następnie opcjonalnie możemy przykręcić urządzenie do docelowej powierzchni, której Sonoff Basic WiFi ma się trzymać. Na koniec zakładamy zaślepki i gotowe! Można podłączyć wtyczkę do prądu.

Konfiguracja aplikacji

Sonoff Basic WiFi działa pod kontrolą aplikacji eWeLink, tak samo jak chociażby jakiś czas temu testowane włączniki B-Line. Po pobraniu programu musimy założyć konto (lub też się zalogować), a następnie dodać nowe urządzenie, klikając ikonę plusa na dole.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

W kolejnym kroku możemy wybrać opcję „Quick Pairing”, po czym należy wybrać naszą domową sieć WiFi (obsługiwane są tylko 2,4GHz) oraz wpisać hasło. Po zatwierdzeniu aplikacja zaczyna poszukiwanie urządzenia.

W tym momencie musimy przełączyć Sonoffa Basic WiFi w tryb parowania. Jest to możliwe poprzez 5-sekundowe przytrzymanie klawisza na obudowie. Przełączenie się w ten tryb będzie potwierdzone szybszym mruganiem diody.

Po kilku chwilach aplikacja powinna połączyć się z przełącznikiem. Na koniec wystarczy nazwać urządzenie oraz opcjonalnie przypisać je do konkretnego pomieszczenia. Cały proces łączenia jest więc bardzo prosty, nie powinien trwać też zbyt długo.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi i aplikacja eWeLink / fot. Kacper Żarski

Możliwości aplikacji

Po skonfigurowaniu Sonoffa Basic WiFi, w aplikacji mamy do dyspozycji kilka akcji. Poza opcją włączania i wyłączania urządzenia możemy:

  • ustawić automatyczne włączanie lub wyłączanie o konkretnej godzinie, w wybrane dni lub jednorazowo, za pomocą funkcji odliczania,
  • skorzystać z automatycznego włączenia lub wyłączenia po upływie określonego czasu, za pomocą funkcji stopera,
  • ustawić pętlę czasową automatycznego wyłączania lub włączania co określoną liczbę minut (lub godzin).

Dostępne są też scenariusze pozwalające jeszcze bardziej zautomatyzować nasze działania. Można więc ustawić, że po wykonaniu jakiejś akcji (na przykład włączenia lub wyłączenia innego urządzenia) lub zaistnienia konkretnej sytuacji (przykładowo zachodu słońca, otworzenia drzwi, jeśli mamy odpowiednie czujniki czy obniżenia temperatury zarejestrowanej na zewnętrznym czujniku) Sonoff Basic WiFi się włączy lub wyłączy.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Przydatną opcją może okazać się też możliwość wyłączenia świecenia się diody na obudowie. Sonoff Basic WiFi został bowiem wyposażony w diodę informującą o stanie połączenia z siecią WiFi. Jest ona jednak dość jasna i może irytować, szczególnie w pomieszczeniach, w których śpimy. Osobiście zamontowałem Sonoffa Basic WiFi na szafie w sypialni, więc możliwość wyłączenia diody okazała się niesamowicie przydatna.

Inne sposoby sterowania

Poza włączaniem urządzenia za pomocą aplikacji eWeLink, możemy skorzystać jeszcze z kilku dodatkowych opcji. Najprostszą jest możliwość ręcznego włączenia za pomocą krótkiego przyciśnięcia klawisza na obudowie. Jest on jednak bardzo mały, przez co w niektórych miejscach wciskanie go może być mocno utrudnione.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Innymi opcjami jest skorzystanie z zewnętrznych aplikacji do zarządzania większą liczbą urządzeń. Jest wsparcie dla Amazon Alexa, Google Home oraz IFTTT. W każdym przypadku wystarczy dodanie usługi eWeLink i zalogowanie się na swoje konto. Po chwili Sonoff Basic WiFi powinien pojawić się na liście urządzeń.

W przypadku Amazon Alexa i Google Home do dyspozycji dostajemy tylko opcję włączania i wyłączania urządzenia. Nie jest możliwe ustawianie automatycznego wyłączania czy korzystania z inteligentnych scenariuszy. Jest to więc tylko podstawowa funkcjonalność przydatna do sterowania większą liczbą urządzeń z jednego miejsca. Dla bardziej zaawansowanych opcji musimy jednak skorzystać z aplikacji eWeLink.

Sonoff Basic WiFi w Google Home / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi w Google Home / fot. Kacper Żarski

IFTTT to już stanowczo bardziej rozbudowany program, dający możliwość tworzenia wielu inteligentnych scenariuszy. Mogą one łączyć ze sobą sprzęty z różnych systemów, jest także wiele innych kryteriów i stanów, które mogą wywołać akcję na przełączniku.

Lista wspieranych urządzeń i dostępnych opcji jest pokaźna, ogranicza nas praktycznie nasza wyobraźnia. Dajcie znać, czy bylibyście zainteresowani osobnym wpisem na temat możliwości IFTTT – jeśli tak – na pewno wkrótce taki tekst się pojawi! 🙂

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi współpracuje z aplikacją eWeLink, Google Home oraz Amazon Alexa/ fot. Kacper Żarski

Domyślnie, z bardziej popularnych systemów, brakuje jedynie wsparcia dla Apple HomeKit. Jest to jednak możliwe po wgraniu odpowiednich modyfikacji. W niektórych sklepach znajdziecie nawet Sonnofa Basic WiFi od razu z zainstalowanym zmodyfikowanym oprogramowaniem.

Praktyczne działanie na co dzień

Z Sonoffa Basic WiFi korzystam od około roku. Przez ten czas urządzenie działało całkowicie bezproblemowo, nie pojawiały się jakiekolwiek problemy czy chwile niedostępności urządzenia w aplikacjach. No chyba, że podczas aktualizacji, ale to akurat zrozumiałe.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Ważną informacją jest to, że Sonoff Basic WiFi do prawidłowego działania potrzebuje ciągłego połączenia z siecią WiFi. Warto więc zadbać o odpowiedni zasięg naszego routera lub umieszczeniu go w taki sposób, by urządzenie miało możliwość bezproblemowego łączenia się z siecią.

Zasięg wbudowanego modułu WiFi jest przyzwoity, chociaż nie perfekcyjny. Podłączając router i przełącznik na dwóch skrajnych miejscach średniej wielkości mieszkania, nie zawsze Sonoff Basic WiFi potrafił utrzymać cały czas połączenie. Takie problemy nie zdarzają się jednak w przypadku mniejszej odległości.

Jednocześnie warto pamiętać, że smartfon, za pomocą którego sterujemy Sonoffem Basic WiFi, nie musi być podłączony do tej samej sieci. Może to być WiFi z całkowicie innego miejsca na ziemi, na transmisji danych sterowanie będzie także jak najbardziej możliwe.

Raz dodane urządzenie w aplikacji eWeLink oraz innych programach cały czas było tam dostępne. Nie znikało, nie przenosiło się do innych pomieszczeń, wszystko działa tak, jak działać powinno.

Czas reakcji od kliknięcia w jakiejkolwiek aplikacji do włączenia się urządzenia także nie jest powodem do narzekań. Trwa to zazwyczaj nie dłużej niż sekundę, w pojedynczych przypadkach może to być minimalnie dłużej. Jednak ani razu nie zdarzyła się sytuacja, że raz wywołana akcja nie została zastosowana na urządzeniu.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Dodam jeszcze, że podczas przełączania zasilania słychać delikatny dźwięk kliknięcia. Różnią się też dźwięki włączenia i wyłączenia, więc nawet bez naocznego sprawdzania wiadomo jest, jaka akcja została zastosowana. Te dźwięki skutecznie potwierdzają wykonanie zadanej akcji, a dźwięk jest na tyle charakterystyczny, że trudno go pomylić z czymś innym. Jednocześnie jest bardzo krótki i stosunkowo cichy, nie powinien więc nikomu przeszkadzać. A to dość ważne, ponieważ nie da się go wyłączyć.

Podsumowanie

Sonoff Basic WiFi, jak sama nazwa wskazuje, to najprostsze, najmniej zaawansowane inteligentne urządzenie tego producenta. Jednocześnie jest to także jedno z najtańszych urządzeń pozwalających na sterowanie innymi sprzętami. Tak właściwie można go kupić już za kilkanaście złotych.

Za takie pieniądze jest to mega solidne rozwiązanie. Instalacja jest szybka i bezproblemowa, aplikacja do obsługi oferuje najważniejsze opcje, a wsparcie dla dodatkowych asystentów tym bardziej wpływa na jego korzyść.

Za pomocą Sonoffa Basic WiFi możemy sterować praktycznie każdym sprzętem, wiąże się to jednak z fizyczną ingerencją w przewód. Osobiście zalecałbym więc korzystanie z urządzenia za pośrednictwem jakiegoś przedłużacza lub listwy. Daje to też możliwość zmienienia zdania w kwestii tego, co podłączymy do gniazdka.

Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic WiFi / fot. Kacper Żarski

Na pewno jest to bardziej wymagające rozwiązanie, niż podłączenie gotowego gniazdka do zasilania. Musimy w końcu odpowiednio podłączyć przewody, a nie każdy ma ochotę na „zabawę” z prądem. Jeśli Wam to nie przeszkadza – rozwiązanie Sonoffa będzie strzałem w dziesiątkę. Nie ma do czego przyczepić się pod kątem działania, dlatego w 100% mogę polecić ten przełącznik.

Jeśli jednak nie chcecie ingerować w jakiekolwiek przewody i ręcznie je podłączać, lepszym rozwiązaniem będą smart gniazdka. W takim przypadku możecie zerknąć na nasze inne recenzje – gniazdek TP-Link oraz Media-Tech.

Dajcie znać co Wy myślicie o Sonoffie Basic WiFi. A może sami macie taki albo inny przełącznik? Jestem ciekaw Waszych wrażeń!