SpaceX
fot. Unsplash.com

SpaceX z udaną misją. Na orbitę trafił nowy satelita GPS

SpaceX z powodzeniem wykonało swoją kolejną misję. Tym razem w ramach umowy z US Space Force na orbitę trafił ulepszony satelita GPS III. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownicy znajdujący się na Ziemi otrzymają dostęp do nowej jakości usług związanych z pozycjonowaniem.

SpaceX po raz kolejny wykorzystało rakietę Falcon 9 – tym razem, aby wystrzelić na orbitę Ziemi satelitę GPS III dla amerykańskiej jednostki US Space Force. Misja zakończyła się zgodnie z planem, wraz z lądowaniem rakiety Falcon 9 na specjalnej platformie umieszczonej na Atlantyku. To kolejna dobra wiadomość dla SpaceX bowiem oznacza ona, iż firma nie tylko pozyskała nowy kontrakt, ale również nie poniosła straty związanej z odzyskiwaniem rakiety.

SpaceX zbiera coraz więcej zamówień

SpaceX zaczyna zbierać coraz więcej zamówień i kontraktów – póki co głównie od rządu USA, który jest zainteresowany wynoszeniem satelit oraz innych obiektów na orbitę. Firma Elona Muska otwiera się także na wszystkie chętne przedsiębiorstwa, które potrzebują nowych usług transportowych powiązanych z kosmosem.

Główną przewagą SpaceX nad konkurencją jest możliwość wystrzeliwania rakiet oraz ich odzyskiwania, bezpośrednio po wykonaniu misji – tym samym oznacza to zmniejszenie kosztów dla potencjalnego nabywcy.

Livestream Spacex

Nowy satelita ulepszy jakość usług

Satelita GPS III wystrzelony na orbitę dla US Space Force jest ulepszoną wersją urządzenia, która nie tylko zapewnia większe możliwości względem pozycjonowania, ale również jest bezpieczniejsza. Szacuje się, że sygnał z konstelacji 31 satelitów GPS znajdujących się obecnie na orbicie dotrze do około 4 miliardów osób na Ziemi. Każda z amerykańskich konstrukcji okrąża naszą planetę około 2 razy w ciągu pojedynczej doby.

Misja wykonana przez rakietę Falcon 9 jest jednocześnie 87 taką próbą oraz 49 wydarzeniem, w którym udało się odzyskać część rakiety poprzez jej zautomatyzowane lądowanie.

Po raz pierwszy SpaceX wyniosło satelitę GPS na orbitę dwa lata temu, 23 grudnia 2018 roku. Wygląda na to, że tego typu misje będą kontynuowane.