Keith Thomas z Massapequa był pierwszym człowiekiem, który poddał się operacji wykorzystującej AI w celu przywrócenia funkcji motorycznych. Jego przypadek był szczególny, gdyż został sparaliżowany po złamaniu kręgosłupa.
Cuda medycyny współpracującej ze sztuczną inteligencją
Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na skokowy rozwój medycyny i tworzenie rozwiązań, o jakich nie śniło się futurystom. AI potrafi błyskawicznie wykonać hemogram krwi, wskrzesić dawno zapomniane medykamenty, analizować i diagnozować choroby a nawet… samodzielnie stworzyć zupełnie nowy lek. Niedawno medycyna wspierana algorytmami AI zatriumfowała ponownie, kiedy to udało się sparaliżowanemu mężczyźnie przywrócić władzę w kończynach.
Przypadek 45-letniego Keitha Thomasa z Massapequa jest ogłaszany w całym świecie medycznym jako pionierski. Trzy lata temu pacjent złamał kark i część kręgosłupa podczas nurkowania w basenie. W wyniku wypadku Thomas stracił czucie poniżej szyi. Po wielu latach mężczyzna trafił w ręce zespołu badaczy medycyny bioelektronicznej, inżynierów i chirurgów z Feinstein Institutes for Medical Research w Northwell Health. Badacze spędzili miesiące na mapowaniu mózgu pana Thomasa za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby pomóc określić obszary odpowiedzialne zarówno za ruchy ramion, jak i za uczucie dotyku w dłoni. Uzbrojeni w te informacje chirurdzy przeprowadzili wyczerpującą 15-godzinną operację, podczas której uczestnik badania był przytomny w celu udzielania informacji zwrotnej lekarzom.
Sparaliżowany odzyskuje czucie dzięki zręcznym chirurgom i AI
Badacze pomyślnie wszczepili mikroczipy do mózgu Thomasa i opracowali dedykowany algorytm AI, by ponownie połączyć jego mózg z ciałem i rdzeniem kręgowym. To podwójne obejście nerwowe tworzy elektroniczny most, który umożliwia ponowny przepływ informacji między sparaliżowanym ciałem mężczyzny a mózgiem, aby przywrócić ruch i czucie w jego dłoni oraz trwałe przyrosty w jego ramieniu i nadgarstku.
Bypass rozpoczyna się od intencji pacjenta (np. myśli o zaciśnięciu dłoni), która wysyła sygnały elektryczne z jego implantu mózgowego do komputera. Następnie komputer wysyła sygnały do bardzo elastycznych, nieinwazyjnych elektrod, które są umieszczane na kręgosłupie i mięśniach dłoni znajdujących się na przedramieniu, aby stymulować mięśnie i nerwy. Maleńkie czujniki na opuszkach palców i dłoni wysyłają informacje o dotyku i nacisku z powrotem do obszaru czuciowego jego mózgu, aby przywrócić czucie.
Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że dzięki temu nowemu podejściu, które może na dobre odwrócić część szkód, pan Thomas już zaczyna zauważać naturalną regenerację po kontuzjach. Siła jego ramienia zwiększyła się ponad dwukrotnie od czasu włączenia do badania i zaczyna odczuwać nowe odczucia w przedramieniu i nadgarstku, nawet gdy system jest wyłączony. Choć do wyzdrowienia Thomasa jeszcze daleka droga, przed sparaliżowanymi nareszcie pojawiła się nadzieja, że pewnego dnia uda się całkowicie odwrócić tego typu uszkodzenia.