leki, źródło: stevepb, Pixabay
Leki (źródło: stevepb, Pixabay)

Pierwszy lek zaprojektowany przez AI wszedł w fazę badań klinicznych

Lek Insilico odkryty i wygenerowany przez AI, wszedł do wieloregionalnych badań klinicznych fazy II w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

AI generuje kolejne cuda

Algorytmy sztucznej inteligencji nie przestają zachwycać, zwłaszcza w medycynie gdzie boty diagnostyczne przejmują, póki co nieśmiało i powoli, pracę internistów, a niewiarygodnie skomplikowane rozwiązania potrafią „dogadać się” z białkami i tym samym pomóc w tworzeniu leków. Czy jednak możliwe jest stworzenie leku od początku do końca przez sztuczną inteligencję? Startupowi Insilico Medicine z siedzibą w Hongkongu udało się jako pierwszym na świecie opracowanie tego typu produktu.

INS018_055 to pierwszy w swojej klasie kandydat na lek przeciwzwłóknieniowy, który osiągnął II fazę kliniczną, opracowany przez AI. Zyskał nowy cel odkryty przez sztuczną inteligencję i nową strukturę molekularną generowaną przez algorytm. Wykorzystując zintegrowaną, dostępną na rynku platformę sztucznej inteligencji, Pharma.AI, firma Insilico nominowała i ogłosiła 12 przedklinicznych kandydatów do wewnętrznych programów odkrywania leków od 2021 r., a trzech z nich przeszło do badań klinicznych na ludziach. Pacjenci zaczęli już otrzymywać pierwsze dawki INS018_055 końcem czerwca.

Lek stworzony przez AI przechodzi przez fazy testów jak burza (Źródło: insilico)
Lek stworzony przez AI przechodzi przez fazy testów jak burza (Źródło: insilico)

Lek opracowany przez algorytm przechodzi kolejne testy

Trwające obecnie badania mają na celu ocenę bezpieczeństwa, tolerancji, farmakokinetyki i wstępnej skuteczności 12-tygodniowej doustnej dawki INS018_055 u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc. Aby dokładniej ocenić skuteczność leku w szerszych populacjach, firma planuje rekrutację 60 pacjentów z IPF w około 40 ośrodkach w USA i Chinach.

Dzięki zademonstrowanemu potencjałowi przeciwko zwłóknieniu i stanom zapalnym, INS018_055 może stanowić kolejną opcję dla pacjentów na całym świecie. Osiągnięcie pierwszej dawki INS018_055 w badaniu klinicznym fazy II jest nie tylko ważnym krokiem dla Insilico, ale także kamieniem milowym w odkrywaniu i opracowywaniu leków opartych na AI. Wspólnie oczekujemy kolejnych osiągnięć wspieranych przez sztuczną inteligencję dla globalnych niezaspokojonych potrzeb medycznych.

dr Feng Ren, współzarządzający i dyrektor naukowy Insilico Medicine

INS018_055 bardzo dobrze sprawdził się w trakcie fazy 1 testów na początku 2023 r. W przeprowadzonych w Nowej Zelandii i Chinach badaniach pojedynczych dawek na 130 zdrowych osobach potwierdzono bezpieczeństwo leku, a firma otrzymała zielone światło do rozpoczęcia testów na chorych.