DNA, mikroroboty, źródło: Pixabay
DNA (źródło: Pixabay)

AI generuje struktury białek. Leki będą powstawać szybciej

Sztuczna inteligencja i jej możliwości ciągle zaskakują, a naukowcy wyprzedzają się w coraz to ciekawszych propozycjach jej wykorzystania. FrameDiff, autorstwa badaczy z MIT, pozwala generować nowe struktury białkowe, co ma wspomagać w szybszym opracowywaniu leków oraz terapii genowych.

Nowe narzędzie AI, które odmieni terapie lecznicze

Naukowcy z MIT znowu nie zawodzą. Tym razem zaprzęgnęli sztuczną inteligencję do generowania struktur białek. Możliwości zamknięto w narzędziu FrameDiff, a cel tego przedsięwzięcia jest szczytny. Najnowszy produkt ma pozwolić na przyspieszenie tworzenia skutecznych leków oraz ulepszenie terapii genowych, które niejednokrotnie ratują ludzkie życie.

Projektowanie białek i ich struktur to proces długotrwały i powolny, dlatego też poszukuje się coraz bardziej zaawansowanych metod, które mogłyby poszerzyć ludzkie możliwości. FrameDiff jest kolejnym krokiem wspomagającym nas w tworzeniu struktur białkowych, które przekraczają granice natury.

Nowe narzędzie AI do generowania struktur białkowych (źródło: MIT)
Nowe narzędzie AI do generowania struktur białkowych (źródło: MIT)

Jak działa generatywny system tworzenia białek?

Rozbudowane struktury białek składają się z wielu atomów, które powiązane są ze sobą za pomocą wiązań chemicznych. Atomy, tworzące trójwymiarowy kształt, zostały wykorzystane przez naukowców, którzy w oparciu o te elementy stworzyli algorytm uczenia maszynowego. Wdrożono do niego również geometrię różniczkową oraz prawdopodobieństwo.

AI generuje struktury białek. Leki będą powstawać szybciej

Zespół badaczy pragnie rozwijać stworzone narzędzie, tak, aby znalazło zastosowanie nie tylko w przypadku samych białek, ale również innych modeli biologicznych, takich jak na przykład DNA. Mimo to, jest to już kolejny, ogromny krok w kierunku rozwoju farmaceutyków, nowych leków i terapii.

Na rynku prezentowano już podobne systemy na przykład produkcji Meta, pod nazwą ESMFold, a także AlphaFold firmy DeepMind, wywodzącej się spod skrzydeł Google. Prężny rozwój sztucznej inteligencji może wnieść wiele innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko wspomogą nasze życie, ale również je uratują.