Podwodny świat (źródło: Pixabay)
Podwodny świat, ocean, życie pod wodą (źródło: Pixabay)

Specjalne podmorskie konstrukcje pomogą zregenerować rafę koralową

W celu przywrócenia uszkodzonych raf koralowych nowy system Maritechture skupia się na hodowli fragmentów koralowców na małych płytkach wapiennych, które następnie umieszczane są na dnie.

Nauka w służbie mórz i oceanów

Nie ma wątpliwości, że morza i oceany stanowią jeden z naszych najcenniejszych zasobów na naszej planecie. Obfitujące w żywność, różnorakie minerały i produkujące ponad połowę tlenu na Ziemi są absolutnie bezcenne i wymagają naszej nieustannej ochrony oraz wysiłków dążących do ich lepszego zrozumienia. Jak jeszcze możemy dbać o oceany? Jedną z ciekawszych metod jest przywracanie do życia uszkodzonych i martwych raf koralowych. Nowy system Maritechture ma usprawnić te procesy i rozwinąć je na dużo większą skalę.

Maritechture został stworzony przez zespół Coral Hub z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej (KAUST). Projekt polega na hodowli fragmentów koralowców odpornych na zmiany klimatu na małych płytkach wapiennych. Rzędy płytek zawierających koralowce są umieszczane w skrzyniach przypominających palety, które można ustawiać jeden na drugim, i które są później transportowane ze szkółki na zdegradowane miejsce rafy.

Następnie płetwonurkowie przystępują do przenoszenia płytek ze skrzyń na dno, używając gwoździ do zakotwiczenia ich na istniejącym dnie martwej rafy koralowej. Jeśli nie ma takiego podłoża, do gry wchodzą kapsuły. Są to modułowe, trójwymiarowe struktury wapienne, które są umieszczane na dnie morskim, gdzie służą jako zastępczy żywiciel dla płytek.

Urządzenia do odbudowy raf koralowych (Źródło: frontiersin)
Urządzenia do odbudowy raf koralowych (Źródło: frontiersin)

Wkrętki i nakładki ocalą rafy koralowe?

Każda skrzynia może pomieścić do 56 żetonów koralowców. Według Ocean Revive, dwuosobowy zespół nurków może zabezpieczyć ponad 50 takich płytek na dnie rafy w 30 minut. Mikroczip w każdej płytce może być następnie odczytany przez urządzenie podręczne, co pozwala zespołowi śledzić np. jakie odmiany koralowców najlepiej radzą sobie w jakich ustawieniach.

Jeżeli chodzi natomiast o kapsuły — mogą być one pakowane płasko w celu ułatwienia transportu, a następnie montowane na miejscu. Szacuje się, że zespół sześciu nurków mógłby rozmieścić 90 kapsuł w ciągu pół dnia, tworząc do 250 m2 sztucznej rafy. Jako dodatkowy bonus stwierdzono, że przenoszone przez wodę polipy koralowców w naturalny sposób kolonizują kapsuły, dodając swoje fragmenty do koralowców wyhodowanych w szkółkach.

Urządzenia do odbudowy raf koralowych (Źródło: frontiersin)
Urządzenia do odbudowy raf koralowych (Źródło: frontiersin)

Więcej o nietypowych konstrukcjach i postępach w odnawianiu dna mórz można przeczytać w oficjalnym artykule naukowym zespołu.