Starlink przyspieszy dwukrotnie i to jeszcze w tym roku!

Starlink przyspieszy dwukrotnie i to jeszcze w tym roku!

Twitterowe wpisy Elona Muska potrafią zaskakiwać, zwłaszcza, że niejednokrotnie zawierają bardzo ambitne plany na przyszłość prowadzonych przez niego biznesów. Miliarder właśnie poinformował, jakie zmiany czekają sieć satelit Starlink jeszcze w 2021 roku.

Elon Musk już nie raz potrafił zaskoczyć informacjami publikowanymi na Twitterze. Zdarza mu się wejść w konwersację z przypadkowymi czytelnikami, przy okazji przekazując bardzo interesujące informacje, nierzadko elektryzujące branżę.

Zapowiedź rozwoju systemu Starlink właśnie tak wyglądała.

Dobrze, że jesteś zadowolony, wkrótce będziesz jeszcze bardziej

Jeden z użytkowników Twittera pochwalił się osiągniętą prędkością przesyłu danych z wykorzystaniem Starlink. Na przedstawionych grafikach widzimy antenę do odbioru Starlink rozstawioną w przydomowym ogrodzie oraz imponujący wynik szybkości transmisji danych – 130 megabitów na sekundę. Autor posta raczej nie spodziewał się, że jednym z komentujących będzie Elon Musk, a już z pewnością nie tego, że w odpowiedzi na swoje wrażenia, otrzyma od zarządzającego SpaceX plany na dalszy rozwój usługi.

Zgodnie z zapowiedzią Muska, do końca 2021 roku, za pomocą Starlink, będzie można pobierać dane z prędkością 300 megabitów na sekundę, a opóźnienie wyniesie 20 ms. Dotychczas takie parametry przesyłu zarezerwowane były niemal wyłącznie dla łączności światłowodowej. To jedynie pokazuje, o jak wielkiej rewolucji mówimy.

Starlink a 5G – to nie konkurencja

W kolejnej wypowiedzi Muska czytamy, między innymi, o zależności między Starlink a siecią mobilną, w domyśle 5G. Prezes SpaceX przypomina, że Starlink nie jest usługą przeznaczoną do stosowania na terenach zurbanizowanych, gdzie może nie działać najlepiej. W takich lokalizacjach, zdecydowanie lepiej sprawdzi się naziemna sieć mobilna. Z internetu Starlink najlepiej korzystać z dala od wysokiej i gęstej zabudowy, co ze względu na propagację fal radiowych, jest oczywiste.

Docelowy zasięg już w przyszłym roku

Kolejna zapowiedź Elona Muska dotyczy rozwoju zasięgu Starlink. Zadeklarował on, iż większość kuli ziemskiej zostanie nim objęta jeszcze do końca 2021 roku. W roku 2022, usługa ma mieć zasięg globalny.

Docelowe 30 000 satelit Starlink sprawi, że szybki i stabilny internet będzie dostępny w każdym miejscu na Ziemi. Dzięki SpaceX, walka z wykluczeniem cyfrowym zostanie znacząco ułatwiona.