Stretch - nowy robot Boston Dynamics do pracy w magazynach

Stretch – nowy robot Boston Dynamics do pracy w magazynach

Choć nie wygląda tak efektownie jak najpopularniejsze modele robotów od Boston Dynamics, niczego nie zatańczy ani nie zrobi fikołka, w pracy będzie niezastąpiony. Oto Stretch – przyszłość magazynów na całym świecie.

Na pierwszy rzut oka, Strech nie wydaje się szczególnie interesującą konstrukcją. Ot platforma na kółkach zwieńczona robotycznym ramieniem. Na jego końcu znajduje się przyssawka, dzięki której robot może wykonywać powierzane prace. Tylko tyle i aż tyle, bo chociaż nie wygląda szczególnie innowacyjnie, w codziennych zastosowaniach magazynowych może okazać się niezastąpiony.

Rozładuje TIRa, skompletuje palety i nie będzie marudził

Atutem robota Stretch nie będzie więc efektowność, a efektywność. Przyda się by odciążyć ludzi od najbardziej żmudnych i monotonnych zadań w pracy na magazynach: rozładowywaniu i załadunku pojazdów, a także kompletowaniu palet.

Boston Dynamics Stretch
fot. Boston Dynamics

Dzięki zasilaniu na baterie, robot Boston Dynamics może wykonywać swoją pracę nawet przez 8 godzin, czyli tyle samo, ile przeciętna dniówka ludzkiego pracownika. Co istotne, gdy zabraknie mu energii, zawsze można podłączyć go do zasilania przewodowo – wtedy ograniczenie w czasie pracy przestaje obowiązywać.

Nowość? Niekoniecznie

Choć Stretch to zupełnie nowy robot w ofercie Boston Dynamics, nie da się nie dostrzec w nim podobieństw do obecnie stosowanych konstrukcji. Widać je, przede wszystkim, w robotycznym ramieniu. To wykorzystuje do pracy przyssawkę, co sprawia, że jego zastosowanie ogranicza się wyłącznie do pakunków o regularnych kształtach o wymiarach wystarczająco dużych, by robot mógł się przyssać. W przypadku niewielkich ładunków, bądź obiektów o nieregularnych kształtach, nie obędzie się bez wykorzystania siły ludzkich mięśni.

Boston Dynamics Stetch
fot. Boston Dynamics

Maksymalny udźwig ramienia też nie jest imponujący – to zaledwie ćwierć możliwości typowego ramienia robotycznego stosowanego na magazynach. Stretch jest w stanie podnieść ładunek o maksymalnej wadze 50 funtów, czyli nieco ponad 22 kilogramy, jednak jego twórcy przekonują, że w przypadku wielu magazynów to wystarczające.

Robot Stretch od Boston Dynamics jest w stanie przerzucić 800 ładunków na godzinę. Z całą pewnością, dla wielu pracowników magazynów taki robot okaże się cennym pomocnikiem.