Z powodu globalnego ocieplenia wieloryby przenoszą się z cieplejszych wód, co często kończy się kolizjami zwierząt ze statkami. Naukowcy wykorzystali istniejące kable światłowodowe do śledzenia ruchów morskich ssaków.
Technologia chroniąca naturę
Podnosi na duchu fakt, że inżynierowie wykorzystują zaawansowane technologie do badania i ochrony przyrody. Drony pomagają zbadać środowiskowe DNA, sztuczna inteligencja i zaawansowane systemy wizyjne śledzą najrzadsze gatunki zwierząt, a powietrzne układy znakowania pozwalają badać wieloryby w ich naturalnym środowisku bez zbędnego stresu dla zwierząt. To dla tych stworzeń został również stworzony innowacyjny system śledzący, opracowany przez naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU).
Zmiany klimatyczne zachodzą szybciej w regionie Arktyki niż gdziekolwiek indziej, powodując gwałtowne zmiany w ekosystemach morskich. Archipelag Svalbard, norweski archipelag na Oceanie Arktycznym, na północ od koła podbiegunowego, został szczególnie dotknięty rosnącymi temperaturami wody. Rosnące temperatury powodują, że płetwale zmieniają swoje zachowania i zaczynają niebezpiecznie zbliżać się do statków. W celu ostrzegania okrętów przed zbliżającymi się zwierzętami naukowcy wykorzystali podwodny kabel telekomunikacyjny.
Zespół przekształcił niewielki odcinek przewodów w hydrofony – urządzenia wykrywające i rejestrujące dźwięki oceanu za pomocą rozproszonego wykrywania akustycznego (DAS). DAS to technika, która wykorzystuje instrument zwany interrogatorem do wysyłania impulsów laserowych w dół kabla światłowodowego i ciągłego rejestrowania powracających impulsów.
Płetwal na radarze
Wykorzystanie światłowodu pozwoliło naukowcom śledzić ruchy ośmiu wielorybów w czasie rzeczywistym przez pięć godzin, słuchając ich odgłosów. Wieloryby były monitorowane na obszarze obejmującym około 2000 kilometrów kwadratowych i głębokości 100 metrów.
Naukowcy mają nadzieję, że ich system do monitorowania wielorybów zostanie wykorzystany szerzej do zapobiegania zderzeniom w przyszłości, co pozwoliłoby lepiej chronić te majestatyczne stworzenia. Ważną zaletą rozwiązania jest fakt, że jest bardzo tanie do wdrożenia.
Zademonstrowane tutaj możliwości stwarzają potencjał śledzenia wielorybów w czasie zbliżonym do rzeczywistego, który można zastosować w dowolnym miejscu na świecie, gdzie występują wieloryby i kable światłowodowe.
Zespół badawczy
Więcej o tym niecodziennym sposobie śledzenia i ochrony zwierząt można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.