Dron do obserwacji wielorybów (Źródło:noaa)
Dron do obserwacji wielorybów (Źródło:noaa)

Drony do ścigania i obserwacji wielorybów zbierają fascynujące dane

Naukowcy przeprowadzili wszechstronne badanie skuteczności dronów w gromadzeniu danych o płetwalach. Nowa metoda eliminuje potrzebę zbliżania się do zwierząt, ograniczając zagrożenie dla badaczy i stres tych majestatycznych istot.

Drony do badania flory i fauny

Okazuje się, że drony świetnie radzą sobie nie tylko w zastosowaniach komercyjnych i wojskowych, ale także pozwalają na badanie środowiska w sposób dotychczas niemożliwy do zrealizowania pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Obojętnie, czy badając faunę na lądzie, czy podwodne habitaty – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Kolejnym na to dowodem są badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców na wodach wokół Parku Narodowego Loreto Bay w Meksyku. Okazało się, że drony to świetne narzędzie do badania… wielorybów.

Zespół rozmieścił nad wodą bezzałogowe UAV-y w celu umieszczania i zrzucania tagów na zwierzętach. Z 29 okazji, w których zwierzę uznano za optymalne do znakowania, dronom udało się oznakować 21 okazów. Metoda okazała się bardzo wydajna — umieszczenie tagu trwało średnio 3 minuty, a sam dron utrzymywał odległość 500 metrów od wielorybów, co pozwalało na spokojne przeprowadzenie akcji bez stresowania zwierząt.

Wieloryby przebadane bez stresu i niebezpieczeństwa

Biologging polega na przyklejaniu przyssawek z wewnętrznymi znacznikami danych, małymi minikomputerami, do grzbietu wielorybów na około 24 godziny, które informują naukowców o zachowaniach zwierząt podwodnych. Tagi mogą rejestrować głębokość, prędkość, przyspieszenie, opóźnienie, wpływ temperatury wody na zachowanie i inne aspekty życia wielorybów, które są niezbędne do zrozumienia tych ssaków.

Oznaczanie zwierząt jest najlepszym sposobem na poznanie tych wielkich ssaków, ale tradycyjne metody znakowania (za pomocą długiej tyczki o długości 9 metrów) są niebezpieczne dla badaczy i stresujące dla zwierząt, a przy tym bardzo czasochłonne. Nowy system znakowania eliminuje te problemy, a także ma inne zalety, w tym zdolność dronów do dopasowywania się do prędkości pływania zwierzęcia. To oznacza, że mocowanie tagów można stosować tam, gdzie tradycyjne, ręczne tagowanie jest niemożliwe.

Nasze wyniki potwierdzają skuteczność systemu jako platformy do znakowania wolno pływających dużych wielorybów. Znakowanie oparte na UAS może znacznie usprawnić badania waleni żyjących na wolności. Dalszy rozwój może doprowadzić do tego, że te metody znakowania staną się realnym rozwiązaniem dla wrażliwych lub trudnych do zbadania gatunków. Jednak ważne jest, aby podkreślić umiejętności wymagane od pilota, w tym szeroko zakrojone szkolenie przed misją dotyczące znakowania wielorybów.

Zespół badawczy