Wyrzutnia dronów Switchblade 300 (Źródło: avinc)
Wyrzutnia dronów Switchblade 300 (Źródło: avinc)

Wyrzutnia dronów Switchblade wypluwa samobójcze pociski pędzące 160 km/h

AeroVironment wypuścił swój najnowszy wariant krążącego systemu pocisków Switchblade 300, bardziej znanego jako samobójcze drony. Żołnierze są w stanie wystrzelić pocisk w czasie poniżej 2 minut.

Drony opanowują pole bitwy

Bezzałogowe statki i roboty coraz śmielej wkraczają na pola bitew. Udane testy autonomicznych pojazdów i robo-towarzyszy żołnierzy oraz coraz chętniej stosowane drony bojowe każą przypuszczać, że to od nich będzie w przyszłości zależał wynik przebiegu bitew, a nawet i całych wojen. Jak może wyglądać ich faktyczne zastosowanie prezentuje firma AeroVironment.

Firma wypuściła swój najnowszy wariant krążącego systemu pocisków Switchblade 300, znanego jako samobójczy dron. Wprowadzana i ulepszana już od 2011, wyrzutnia została zaprojektowana, aby zapewnić żołnierzom armii amerykańskiej własną broń wsparcia powietrznego, którą można nosić w plecaku. Podczas gdy inne bezzałogowce są zazwyczaj przeznaczone do rozpoznania, statek systemu Switchblade 300 może krążyć w powietrzu, dopóki jego czujniki nie wykryją celu, a następnie zniszczą go za pomocą wbudowanej głowicy bojowej.

Zbudowany specjalnie dla małych jednostek bojowych, Switchblade 300 waży około 3,6 kg i jest przeznaczony do przenoszenia i obsługi przez jednego żołnierza za pomocą systemu kierowania ogniem opartego na tablecie.

Wyrzutnia dronów Switchblade 300 (Źródło: avinc)
Wyrzutnia dronów Switchblade 300 (Źródło: avinc)

Bezzałogowce precyzyjnie zniszczą cel

Tuba, służąca jednocześnie za magazynek i wyrzutnie, może umieścić drona o wadze 2 kg w powietrzu w mniej niż dwie minuty. System zawiera również zintegrowane sterowanie. Można go uruchomić z platform lądowych, morskich i mobilnych.

Po wystrzeleniu dron Switchblade potrafi krążyć w powietrzu z prędkością 160 km/h przy czasie lotu trwającym 20 minut. Statek ma cyfrowe łącze danych DDL i zestaw kamer panoramicznych EO / IR, który zapewnia podgląd wideo celów w czasie rzeczywistym. Dodatkowo urządzenie ma możliwość wysyłania danych wywiadowczych, takich jak współrzędne GPS celów. W przypadku zauważenia cywili w obszarze docelowym atak można natychmiast zatrzymać, a następnie ponownie skierować drona na inne nieruchome lub ruchome cele.

Odkąd ponad dekadę temu zapoczątkowaliśmy kategorię pocisków krążących za pomocą Switchblade 300, nasze taktyczne systemy rakietowe okazały się zapewniać przewagę zmieniającą zasady gry zarówno dla sił amerykańskich, jak i sił sojuszniczych, zapewniając niezwykle szybki, precyzyjny i skuteczny sposób radzenia sobie ze śmiertelnymi zagrożeniami.

Brett Hush, wiceprezes AeroVironment i dyrektor generalny linii produktów taktycznych systemów rakietowych