Wojskowy robot (Źródło: The Sun)
Wojskowy robot (Źródło: The Sun)

Te bojowe psy-roboty reagują na… myśli żołnierzy

Trwają testy robotów wsparcia dla żołnierzy. Robopsy sterowane przy pomocy specjalnego interfejsu reagującego na pracę mózgu operatora, mogą wykonywać kilkanaście różnych czynności.

Wojna jak z filmów sci-fi już dziś

Nowoczesne technologie całkowicie odmieniają oblicze wojny. Myśliwcom, sterowanym wespół przez AI i człowieka, towarzyszyć będą bezzałogowe, wielozadaniowe drony. Żołnierze wyposażeni w gogle rozszerzonej rzeczywistości będą szybciej reagować na dynamicznie zmieniającym się polu bitwy. Co dalej? Co powiecie na telepatycznie sterowane roboty bojowe?

Na poligonach w Australii trwają testy współpracy między żołnierzami a robotycznymi psami. Projekt to efekt kolaboracji Uniwersytetu Technologicznego w Sydney a Wojskowym Biurem Wdrażania i Koordynacji Robotów i Autonomii. Przy pomocy specjalnego interfejsu, kask umieszczony na głowie żołnierzy analizuje odczyty fal mózgowych i przekazuje je mechanicznemu psu. Co ważne – samo posługiwanie się interfejsem jest bardzo proste:

Cały proces nie jest trudny do opanowania. To bardzo intuicyjne. Zajęło to tylko kilka sesji.

sierżant 5. Batalionu Wsparcia Służb Bojowych Damian Robinson

Mechaniczny pies najlepszym przyjacielem żołnierza

W ramach testów kilkunastu żołnierzy batalionu wsparcia przeszło szkolenie z zestawami słuchawkowymi do czytania w myślach i robopsami, dzięki którym byli w stanie z powodzeniem poruszać się po trudnym terenie podczas złej pogody na prowizorycznym polu bitwy.

Do trzymania robotów na poprawnym kursie wykorzystywane są znaczniki świetlne – postrzegane jako rzeczywistość rozszerzona w zestawach słuchawkowych – które działają jako punkty orientacyjne.

Nie musisz myśleć o niczym konkretnym, aby obsługiwać robota, ale musisz skupić się na tym migotaniu. To bardziej kwestia koncentracji wizualnej.

sierżant 5. Batalionu Wsparcia Służb Bojowych Damian Robinson

Technologia, wsparta przez inwestycję wojskową o wartości 1,2 miliona dolarów, była rozwijana przez ostatnie trzy lata. Pieski zostały dostarczone przez firmę Ghost Robotics i są bardzo zdolne: umieją natychmiastowo podnieść się po upadku, czołgać się i wykonać 9 różnych rozkazów. Ważą 50 kilogramów i zdolne są ponieść dodatkowe 10 kg z prędkością 3 m/s, działając na bateriach dających łącznie 3 godziny pracy.