W grudniu odbył się najdłuższy w historii lot wojskowego samolotu odrzutowego pilotowanego przez AI. VISTA X-62A to odrzutowiec szkoleniowy, wyposażony w najnowsze zdobycze techniki, który obecnie testowany jest pod kątem współpracy pilota ze sztuczną inteligencją.
W powietrzu drony, automaty i sztuczna inteligencja
Branża lotnicza to jedna z najdynamiczniej rozwijających się sfer technologicznych, tym bardziej, gdy w grę wchodzą technologie wojskowe. Wiemy już, że światowe mocarstwa dążą do stworzenia szybkich sił reagowania, opartych o automatyzację i inteligentne drony. Ale czy możliwe jest, by samoloty wojskowe były w całości obsługiwane przez AI? Najnowsze testy pokazują, że taka przyszłość wcale nie jest odległa.
To zasługa testów AI, przeprowadzonych przez inżynierów Lockheed Martin. Zmodyfikowany F-16D, obecnie ochrzczony mianem VISTA X-62A, to nowoczesny, swoim zaawansowaniem przypominający statek kosmiczny, odrzutowiec.
Sercem samolotu jest system symulacji VISTA (VSS), dostarczony przez firmę Calspan, algorytm śledzenia modelu (MFA) firmy Lockheed Martin i system autonomicznej kontroli symulacji (SACS). Zintegrowane razem systemy SACS i MFA pozwalają na przeprowadzanie najbardziej zaawansowanych eksperymentów, kładących nacisk na autonomię i AI.
AI coraz lepsze w pilotowaniu myśliwców
Myśliwiec ma za zadanie wspierać pilotów w szkoleniach. Dzięki swoim zaawansowanym systemom jest używany w Szkole Pilotów Testowych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Edwards do symulacji właściwości latania różnymi samolotami. Jest też wykorzystywany do testowania AI.
VISTA pozwoli nam zrównoleglić rozwój i testowanie najnowocześniejszych technik sztucznej inteligencji z nowymi projektami pojazdów bez załogi. To podejście, w połączeniu z ukierunkowanymi testami na nowych systemach pojazdów w miarę ich produkcji, szybko rozwinie autonomię platform bezzałogowych i pozwoli zapewnić naszym myśliwcom przewagę taktyczną.
dr M. Christopher Cotting, Dyrektor naukowy Szkoły Pilotów Testowych Sił Powietrznych
VISTA będzie odgrywać integralną rolę w szybkim rozwoju sztucznej inteligencji i zdolności autonomicznych Sił Powietrznych USA. Obecnie przechodzi serię rutynowych kontroli.