Zrównoważony rozwój wg Samsunga (źródło: Samsung)
Zrównoważony rozwój wg Samsunga (źródło: Samsung)

Samsung ogłasza nową technologię. Filtry będą wydajne przez nawet 20 lat!

Firma Samsung Electronics zaprezentowała nowy filtr, który będzie w stanie wydajnie usuwać cząstki stałe oraz LZO, a do jego regeneracji wystarczy woda. Jak działa nowa technologia?

Wysoka wydajność, oszczędność i łatwa regeneracja filtra wodą

Nowo opracowane filtry powietrza, ogłoszone przez firmę Samsung, mogą być stosowane nawet przez 20 lat, w ciągu których będą w pełni wydajne. Wystarczy, że użytkownik będzie je „regenerował”, a dokładniej – po prostu mył pod bieżącą wodą.

Tradycyjne i na dzień dzisiejszy dostępne filtry wymagają wymiany raz lub dwa razy w roku, a ich oczyszczanie dotyczy zazwyczaj jednego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Nowe filtry Samsunga, opracowane przez naukowców z SAIT, pozwolą jednak na pochłanianie zanieczyszczeń, zarówno w postaci cząstek stałych, jak i lotnych związków organicznych (LZO).

Proces pochłaniania obu szkodliwych związków jest możliwy do zrealizowania, gdyż technologia filtracji opiera się o fotokatalizatory w postaci tlenku miedzi oraz dwutlenku tytanu, co jest pierwszym tego typu zastosowaniem na poziomie komercyjnym.

Działanie nowej technologii filtrów Samsunga

Nowa technologia filtracji pozwala na wychwytywanie stałych cząstek na powierzchni porowatej ściany ceramicznej wewnątrz kanału powietrza dolotowego, natomiast LZO rozkładane są na fotokatalizatorze umieszczonym w kanale wylotowym. Taki system pozwala na prosty przepływ powietrza, a jego wydajność w przypadku zwalczania pyłów zawieszonych jest czterokrotnie wyższa.

Struktura filtra (źródło: Samsung)
Struktura filtra (źródło: Samsung)

Filtr jest nierozpuszczalny i może być oczyszczany przez użytkownika zwyczajnym myciem pod wodą, co nie wpływa negatywnie na jego wydajność. Jak szacują twórcy technologii, taki rodzaj filtra może być używany nawet przez 20 lat, co pozwala na znaczące zredukowanie odpadów w przypadku jednorazowych filtrów bez możliwości regenerowania, a także kosztów, które użytkownik ponosi za każdy kolejny filtr.

Firma ma zamiar teraz rozpocząć produkcję prototypów urządzeń klimatyzacyjnych, które zostaną zainstalowane w budynkach biurowych, terminalach autobusowych oraz parkingach podziemnych.