Antena solarna (Źródło: epfl)
Antena solarna (Źródło: epfl)

Antena solarna wytworzy wodór i wychwyci wszystkie odpady z procesu

Inżynierowie z EPFL zbudowali reaktor solarny, który wytwarza wodór ze światła słonecznego i wody. System jest nie tylko bardzo wydajny w produkcji, ale także wychwytuje wszelakie odpady procesu i ponownie je wykorzystuje.

Sposoby na wykorzystanie energii solarnej

Choć farmy solarne stają się coraz popularniejsze, wciąż wykorzystujemy zaledwie ułamek mocy słońca. Inżynierowie i naukowcy nieustannie pracują więc nad nowymi sposobami zagospodarowania jego potencjału.

Budowane są wydajniejsze panele, mobilne konstrukcje i małe, osobiste generatory. Testowane są także coraz zmyślniejsze konstrukcje – solarne ścieżki, świetlne drzewa i przeźroczyste panele. Jak jeszcze można wykorzystać słońce w efektywny sposób? Inżynierowie z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) mają ciekawą propozycję.

Reaktor solarny EPFL wygląda jak antena satelitarna i działa na podobnej zasadzie – talerz zbiera światło i skupia je na niewielkim urządzeniu zawieszonym pośrodku. To fotoreaktor elektrochemiczny, do którego pompuje się wodę, a przy pomocy energii słońca cząstki H2O rozbija się na wodór i tlen. Reaktor wychwytuje również dwa produkty odpadowe procesu – tlen i ciepło.

Podczas testów stwierdzono, że urządzenie generuje łącznie około 500 gramów wodoru dziennie. Oznacza to, że w ciągu roku talerz wygenerowałby dość paliwa dla czteroosobowego gospodarstwa domowego.

Talerz wychwytuje energię i wszystkie odpady

Wodór staje się jednym z najważniejszych elementów w dziedzinie energii odnawialnej, a jednym z najskuteczniejszych sposobów jego produkcji jest rozszczepianie wody na cząsteczki składowe. Sztuczna fotosynteza wykorzystuje w tym celu światło słoneczne wychwytywane przez reaktory, takie jak ten autorstwa EPFL.

Kolejnym celem zespołu jest zbudowanie zakładu demonstracyjnego o mocy kilkuset kilowatów w zakładzie produkcyjnym metali, w którym wodór będzie wykorzystywany do wyżarzania metali, ciepło do gorącej wody a tlen gromadzony dla pobliskich szpitali.

Dzięki mocy wyjściowej ponad 2 kilowatów przekroczyliśmy pułap 1 kilowata dla naszego reaktora pilotażowego, zachowując jednocześnie rekordowo wysoką wydajność na tak dużą skalę. Szybkość produkcji wodoru osiągnięta w tej pracy stanowi naprawdę zachęcający krok w kierunku komercyjnej realizacji tej technologii.

Sophia Haussener, autorka badania

Więcej o talerzu solarnym i badaniach nad nim prowadzonych można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.