Robot dostawca w Warszawie (źródło: Pyszne.pl)
Robot dostawca w Warszawie (źródło: Pyszne.pl)

Zamawiasz jedzenie z pyszne.pl? Nie zdziw się, gdy dostarczy je… robotyczny dostawca

Serwis Pyszne.pl rozpoczął współpracę z firmą Delivery Couple. Dzięki temu na ulice Warszawy wyruszył robotyczny dostawca jedzenia, który będzie dowoził posiłki w odległości 3 kilometrów od indyjskiej restauracji.

Maszyny Delivery Couple na ulicach kolejnego polskiego miasta

Na warszawskie ulice wyruszył pierwszy półautonomiczny robot dostawczy serwisu Pyszne.pl. To ciekawe rozwiązanie będzie w najbliższym czasie testowane na krótkich dystansach i pozwoli na usprawnienie procesu dowozu zamówionych posiłków.

Robot został opracowany przez firmę Delivery Couple, którą znamy już z kilku miast Polski. Podobne maszyny o imieniu Kasia i Mateusz jeżdżą już w Lublinie, natomiast Pasik dostarcza jedzenie na terenie Poznania. Zresztą, w Warszawie też nie jest to pierwszy tego typu robot – na przykład na osiedlu Central Park Ursynów jeździ robot należący do Foodporn Bar.

Testy warszawskiego robota pyszne.pl mają trwać najbliższy miesiąc, a udział w nich będzie brała jedna z indyjskich restauracji znana pod nazwą Mandala Express, której lokalizacja mieści się na warszawskim Śródmieściu.

Jak ma wyglądać proces robotycznej dostawy jedzenia?

Po dokonaniu przez klienta zakupu, maszyna odbiera zamówiony posiłek z restauracji, a klientowi zostaje przesłany SMS z wiadomością o tym, że dostawca wyruszył w podróż. Większość przejazdu odbywa się autonomicznie, a robot sam decyduje, jaką trasą ma zamiar dotrzeć do klienta. Bez problemu radzi sobie z nierównymi chodnikami czy krawężnikami. Jedyną sytuacją, w której robot jest wspomagany, to pokonywanie przejść dla pieszych. Maszyna może także samodzielnie prosić o pomoc operatora, gdy nie będzie radziła sobie z istniejącymi przeszkodami infrastruktury.

Gdy dostawca dotrze pod wskazany adres, nawiązuje połączenie telefoniczne z użytkownikiem. Klient przy pomocy wiadomości SMS otrzymuje również link, który jest podstawą do otwarcia pojemnika z posiłkiem. Dystans, pokonywany przez robota, to maksymalnie 3 kilometry od lokalu.

Testowany przez serwis Pyszne.pl robot został wyposażony w system ogrzewania oraz czujniki temperatury, co jest gwarancją dostarczenia świeżego i ciepłego posiłku. Jego konstrukcja została w taki sposób wykonana, aby zamówienie nie uszkodziło się, nie przewróciło i nie rozlało. Bateria dostawcy jest w stanie zapewnić zasilanie przez cały dzień na jednym ładowaniu.