Praca dyplomowa przy współpracy z AI (źródło: Pixabay)
(źródło: Pixabay)

Praca dyplomowa generowana z użyciem AI? System antyplagiatowy to wykryje

Polskie uczelnie mają już sposób na sprawdzanie czy praca dyplomowa powstała przy wsparciu AI. Jednolity System Antyplagiatowy, będący obowiązkowym narzędziem od 2019 roku, zyskał nową funkcję, która wspomoże promotorów i nauczycieli akademickich w wykrywaniu zastosowania botów sztucznej inteligencji.

Prace dyplomowe tworzone przez boty AI?

Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest wykrywanie skopiowanego tekstu, a także fragmentów o nieco zmienionym szyku słów. Oprogramowanie jest darmowe dla polskich uczelni, znajduje zastosowanie w przypadku tworzenia prac dyplomowych i jest stosowane m.in. przez pracowników uczelni i innych obiektów naukowych.

Odkąd jednak sztuczna inteligencja prężenie się rozwija i wylądowała w rękach każdego użytkownika internetu, sprawa nieco się skomplikowała. Okazało się, że wykrycie wygenerowanych przez AI prac dyplomowych lub też ich fragmentów jest niezwykle trudne. Potrzebę narzędzia, które demaskowałoby zastosowanie botów sztucznej inteligencji, zgłaszali sami nauczyciele akademiccy. Dlatego też eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji opracowali nową funkcję dla użytkowanego przez naukowców Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.

Jednolity System Antyplagiatowy sprawdzi czy praca dyplomowa powstała przy wsparciu AI (źródło: Ośrodek Przetwarzania Informacji)
Jednolity System Antyplagiatowy sprawdzi czy praca dyplomowa powstała przy wsparciu AI (źródło: Ośrodek Przetwarzania Informacji)

Sztuczna inteligencja może zostać zdemaskowana

JSA wykrywa użycie AI m.in. poprzez wyszukiwanie regularności w tekście. Zgodnie z hipotezą ekspertów, sztuczna inteligencja podczas tworzenia tekstów wykazuje się regularnością i przewidywalnością. Im więc wyższy poziom tzw. „regularności”, tym większa szansa, iż tekst stworzono z pomocą bota.

Oczywiście opracowana funkcja nie jest skuteczna w 100%, jest jedynie opcją pomocniczą odpowiedzialną za określenie prawdopodobieństwa czy tekst został opracowany z użyciem AI. Oznacza to, że ostateczna decyzja w sprawie zaakceptowania lub też odrzucenia pracy zależna jest wyłącznie od promotora.

Jak przekazał Ośrodek Przetwarzania Informacji, zastosowanie sztucznej inteligencji podczas pisania prac jest źródłem utraty oryginalności tworzonych prac dyplomowych, a sam plagiat jest trudniejszy do wychwycenia.

Co więcej, autorzy stosujący narzędzia AI mogą nie zweryfikować przekazanych przez boty informacji, powodując przekazanie fałszywych, nieprawdziwych informacji.