AlphaCode sztuczna inteligencja
(źródło: DeepMind)

Sztuczna inteligencja uczy się kodować. I jest w tym całkiem niezła

Po raz kolejny sztuczna inteligencja zaskakuje swoimi możliwościami. Tym razem firma DeepMind zaprezentowała AI potrafiące programować. Istnieją co prawda programiści, będący w stanie pokonać AlphaCode, lecz wyniki i tak są całkiem niezłe.

To AI może w przyszłości zastąpić programistów

Programiści na rynku pracy muszą mierzyć się ze sporą konkurencją, gdyż nauka pisania programów staje się z każdym dniem popularniejsza. Rywalizacja może się niebawem jeszcze bardziej zaostrzyć, gdyż kodować za nich będzie mogła… sztuczna inteligencja.

DeepMind to brytyjska firma, zajmująca się tworzeniem i rozwojem AI. W 2014 roku stała się ona własnością Google, a rok później weszła w skład Alphabet. Od tamtej pory stworzyła m.in. oprogramowanie WaveNet, na którym bazują moduły przetwarzania tekstu na mowę w Asystencie Google oraz systemie Google Cloud Text-to-Speech.

DeepMind stoi także za sztuczną inteligencją, która potrafi znakomicie grać w grę Starcraft II – AlphaStar pokonał wielu graczy, a w październiku 2019 wszedł do najwyższej ligi w rankingu tejże gry.

AlphaCode to najnowszy projekt brytyjskiego zespołu. Może on wkrótce sporo namieszać w świecie programistów. Ta sztuczna inteligencja potrafi bowiem całkiem nieźle pisać programy komputerowe, osiągając wydajność zbliżoną do przeciętnego człowieka znającego tajniki kodowania.

AlphaCode sztuczna inteligencja
(źródło: DeepMind)

Oprogramowaniu postawiono kilka wyzwań z systemu Codeforces, gdzie każdego tygodnia programiści mogą zmierzyć się z zadaniami, a następnie przesłać stworzone przez siebie programy do oceny, uzyskując punkty w systemie bazującym na ocenie Elo, wykorzystywanym w turniejach szachowych.

Co więcej, zadania nie były w żaden sposób modyfikowane, by sztuczna inteligencja lepiej je zrozumiała. Polecenia do zadania zostały wprowadzone do AlphaCode dokładnie w takiej formie, jaką opublikował zespół Codeforces.

AI zabierało się do wygenerowania sporej liczby możliwych odpowiedzi, a następnie zawężało ich zasób poprzez uruchamianie kodu i sprawdzanie czy wynik jest zbliżony do pożądanego. Jak podaje DeepMind, AlphaCode, udało się trafić do top 54% najlepszych programistów w 10 najnowszych wyzwaniach Codeforces.

Od niewielkich wyzwań po pełną automatyzację

W obecnej formie, AlphaCode skupia się wyłącznie na kodowaniu opartym na konkretnych zadaniach, lecz wciąż jest to dość obiecujący wynik. Dzięki osiągnięciom brytyjskiej spółki, w przyszłości programowanie może stać się o wiele prostsze i przystępne dla każdego. Zwiększanie automatyzacji w tym zakresie może jednak sprawić, że w nieco dalszej przyszłości zawód programisty stanie się niepotrzebny, a pisaniem nowych programów zajmie się wyłącznie sztuczna inteligencja.

Jak wpłynie to na oprogramowanie w przyszłości? Czy profesjonaliści w dziedzinie pisania programów mają się czym martwić? Przeczuwam, że w ciągu najbliższych kilku lat odpowiedzi na te pytania będą łatwiejsze do udzielenia. Na ten moment możemy jedynie obserwować dynamiczny rozwój systemów sztucznej inteligencji.