Naucz się grać na gitarze... w inteligentny sposób
fot. Pixabay

Naucz się grać na gitarze… w inteligentny sposób

Pandemia koronawirusa zmusiła ludzi do pozostania w domach przez dłuższy czas. W tym czasie wielu z nich rozpoczęło poszukiwania nowego hobby czy też – chcąc skorzystać z okazji – postanowili nauczyć się nowych rzeczy, na przykład grania na gitarze. Jednak po co sięgać po zwykły instrument skoro mamy do wyboru jego wersję smart? HyVibe Guitar to pierwsza inteligentna gitara na świecie.

Niby zwykła gitara, a jednak coś więcej

Technologia mknie do przodu, wprowadzając na rynek coraz to bardziej zaskakujące rozwiązania. Inteligentne urządzenia nikogo nie dziwią, wręcz przeciwnie – bardzo cieszą. Dają one klasycznym przedmiotom nowe funkcje, pozwalając użytkownikom na jeszcze lepsze ich wykorzystanie. Nowe moduły wprowadzane są zazwyczaj do gitar elektrycznych, jednak francuska firma HyVibe postanowiła wziąć się za gitarę klasyczną i zrobić z niej instrument smart.

Nowa gitara ma zintegrowany system z własnym wzmacniaczem, wbudowanym głośnikiem, procesorem efektów i rejestratorem dźwięku. Część z tych dodatków wykorzystuje Bluetooth, natomiast inne działają dzięki połączeniu przetwarzania wibracji przez specjalny procesor. Wszystko to oczywiście bez użycia kabli.

Naucz się grać na gitarze... w inteligentny sposób
fot. hyvibeguitar

Inteligentna gitara HyVibe

Choć jest to pierwsza smart gitara, to wciąż opiera się przede wszystkim na naturalnej akustyce, do której przypisano kilka fajnych funkcji. To wszystko zdecydowanie wpłynęło na możliwości, jakie daje instrument. Nie potrzebujemy także miliona dodatkowych akcesoriów, wszystkie sterowniki są w pudle. To swojego rodzaju hybryda, która połączyła w sobie dźwięki analogowe z dołączoną do niej elektroniką.

Naucz się grać na gitarze... w inteligentny sposób
fot. hyvibeguitar.com

Granie na niej sprawia wiele frajdy przede wszystkim dlatego, że możemy stworzyć efekty, których nie oferuje zwykła gitara. Producent proponuje użycie tunera, pętli, nagrywania, wzmacniania czy equalizera. Oczywiście to tylko kilka z narzędzi, jakie ma to urządzenie. Nie zapomniano także o możliwości podpięcia innych gadżetów, dlatego też w gitarze nie zabrakło wejść czy wyjść.

Budowa HyVibe Guitar

Panel, znajdujący się na boku gitary, wyposażono w przełączniki oraz ekrany OLED. To tu ustawimy podstawowe parametry, które umożliwią nam czyste granie. Mamy do dyspozycji również mobilną aplikację na iOS i Android, którą połączymy za pomocą Bluetooth. Korzystanie z niej otwiera nam drogę do kolejnych funkcji. Możemy na przykład nagrać piosenkę i udostępnić zapis znajomym czy też członkom zespołu.

Naucz się grać na gitarze... w inteligentny sposób
fot. hyvibeguitar.com

Prototyp smart gitary zaprezentowany był już w 2011 roku, a finalny produkt był gotowy w 2018 roku. Aktualnie gitarę można kupić poprzez stronę producenta hyvibeguitar.com. Do wyboru mamy różne modele w różnych przedziałach cenowych. Najtańszy model to wydatek w granicach około 5400 złotych.