Wi-Fi 7 tuż za rogiem? Według MediaTeka pierwsze urządzenia trafią na rynek w przyszłym roku

Wi-Fi 7 tuż za rogiem? Według MediaTeka pierwsze urządzenia trafią na rynek w przyszłym roku

Pierwsze sprzęty z Wi-Fi 6 zaczęły trafiać na rynek stosunkowo niedawno, a obecna wersja standardu wciąż nie jest tak popularna, jak byśmy tego chcieli. Postęp jednak nie czeka na producentów, którzy ociągają się z nowościami. MediaTek informuje, że przeprowadza testy pierwszych urządzeń wyposażonych w… Wi-Fi 7.

Co przyniesie Wi-Fi 7?

IEEE 802.11be, czyli właśnie Wi-Fi 7, to nowy standard, który wkrótce ma zastąpić obowiązujący IEEE 802.11ax a.k.a. Wi-Fi 6. Przyniesie on sporo zmian, które pozytywnie wpłyną na wydajność sieci, a w efekcie poprawią wrażenia towarzyszące korzystaniu z Wi-Fi.

Wśród najważniejszych nowości warto wymienić wyższą prędkość. Względem szóstej wersji standardu, szybkość ma wzrosnąć o nawet 2,4 raza. Zapewnią to m.in. kanały o szerokości 320 MHz oraz modulacja QAM 4K. Możliwość łączenia się z routerem z wykorzystaniem częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz równocześnie ma zwiększyć stabilność sieci oraz zmniejszyć opóźnienia.

mediatek prezentacja wi-fi 7
Prezentacja firmy MediaTek (źródło: androidcentral)

MediaTek testuje już możliwości nowego standardu

W opublikowanej informacji prasowej MediaTek informuje, że prowadzi obecnie testy Wi-Fi 7. Pierwsze wersje produktów wykorzystujących ten standard zostały udostępnione kluczowym partnerom firmy, co ma przełożyć się na sprawniejsze wdrożenie go w przyszłości. Nie chodzi tu jednak o tak odległe plany, jak można by się było spodziewać.

MediaTek przekazał bowiem, że wydanie na rynek pierwszych produktów obsługujących Wi-Fi 7 ma nastąpić już w 2023 roku. Jeśli tak się stanie, udostępnienie standardu nastąpi około trzy lata po poprzedniku. Zgaduję, że większość osób wciąż na co dzień korzysta z Wi-Fi 5, a wymiana sprzętów na dwie generacje wyżej nie będzie gwałtowna, lecz wyniknie samoistnie z kolejnych wymian sprzętu.

Jestem w stanie zrozumieć chęć nieustannego postępu i doskonalenia obecnie wykorzystywanych technologii, lecz cały proces może nie być opłacalny dla użytkowników. Być może się mylę, a producenci sprzętów zdecydują się udostępnić Wi-Fi 7 w swoich urządzeniach o wiele szybciej?

Niewykluczone, że w niektórych przypadkach szósta odsłona standardu zostanie całkowicie pominięta, a kolejne generacje produktów wykorzystujących dotychczas Wi-Fi 5 zostaną w przyszłym roku wyposażone w siódemkę. Miejmy nadzieję, że 2023 rok rozwieje moje wątpliwości, a nowy standard wkrótce będzie dostępny niemal wszędzie.