airstream estream (Źródło: Thor Industries)
airstream estream (Źródło: Thor Industries)

Kosmiczna, elektryczna, samojezdna przyczepa kempingowa

Producent pojazdów rekreacyjnych Thor Industries pokazał koncept nowego produktu. Przyczepa kempingowa Airstream eStream to smart home na kółkach z wbudowanym elektrycznym układem napędowym, którą można przemieszczać… przy pomocy smartfona.

Przyczepa kempingowa też może być smart

Elektryki rosną w siłę. Po ulicach Krakowa przemieszcza się już elektryczny autobus, a w przyszłości pod każdym biurkiem będzie czekał mini skuter elektryczny. W takiej sytuacji elektryczna przyczepa kempingowa nie wydaje się niczym szczególnie nie zwykłym. Jednak koncept pokazany przez Thor Industries wygląda jak skrzyżowanie inteligentnego domu z wahadłowcem.

Thor Industries to amerykański producent pojazdów rekreacyjnych, funkcjonujący na rynku już od 1980. Ich najnowsza przyczepa kempingowa to znany model Airstream, wyposażony w całą paletę nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Przede wszystkim przyczepa została wyposażona w dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 242 koni. Choć pojazd nie pojedzie w trasę bez samochodu holującego, to obecność silników pozwala na zmniejszenie spalania lub zużycia energii elektrycznej holownika.

Ponadto – przyczepę możemy przemieścić, przy pomocy aplikacji, na niewielką odległość. Jakby tego było mało – cały układ napędowy kontroluje dostarczaną do silników moc oraz siłę hamowania, co pozwala lepiej rozkładać ciężar i zwiększyć stabilność podczas manewrów.

aistream estream - wnętrze (Źródło: Thor Industries)
aistream estream – wnętrze (Źródło: Thor Industries)

Energię elektryczną przyczepa kempingowa czerpie z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 80 kWh. Wcale nie musimy podpinać przyczepy do sieci, aby go podładować – pojazd wyposażony jest w 900-Watowe panele słoneczne oraz system odzyskiwania energii z hamowania. W pełni naładowana bateria zapewnia zasilanie na 2 tygodnie kempingu na łonie natury.

Przyczepa kempingowa Aistream eStream

Statek kosmiczny, którego ceny jeszcze nie znamy

A jest co zasilać, bo przyczepa kempingowa eStream mogłaby zawstydzić niejeden smart dom. Wyposażona jest w, między innymi, klimatyzację i oświetlenie sterowane głosem. Zainstalowana na pokładzie Alexa poinformuje nas, ile energii zostało w akumulatorze. Oczywiście wszystkie te funkcje dostępne są również w dedykowanej aplikacji na smartfona.

Niestety, Thor nie zdradził jeszcze kiedy wprowadzi koncept do produkcji i sprzedaży. Nie ujawnił również, ile przyczepa miałaby kosztować.