Wideorejestrator też może być "inteligentny"? Nextbase iQ udowadnia, że tak
fot. Nextbase

Wideorejestrator też może być „inteligentny”? Nextbase iQ udowadnia, że tak

Chyba rzadko który kierowca nie posiada aktualnie wideorejestratora. I nic w tym dziwnego, gdyż na drogach co rusz dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Niejednokrotnie pada wątpliwość, kto jest ich sprawcą. Wersje – jak wiadomo – bywają różne, dlatego wart mieć przyjaciela w postaci kamerki samochodowej, która „prawdę Ci powie”. Firma Nextbase postanowiła nieco ulepszyć ten gadżet i pójść w stronę sztucznej inteligencji.

Inteligentna kamera samochodowa Nextbase iQ

Wideorejestratory samochodowe to chyba jedne z nielicznych urządzeń technologicznych, które nie doczekały się wersji smart. Czas to nadrobić. Nextbase wprowadza nową generację tego typu sprzętu do naszych samochodów. Inteligentna kamera samochodowa to coś więcej niż tylko rejestrator. Połączona do internetu oferuje podgląd w czasie rzeczywistym, z dowolnego miejsca, poprzez aplikację iQ.

Wideorejestrator też może być "inteligentny"? Nextbase iQ udowadnia, że tak
fot. Nextbase

Można ją porównać do najlepszego systemu monitoringu, z tym, że teraz działa on w aucie. Funkcje, jakie oferuje, są naprawdę liczne, w tym odbieranie alarmów w czasie rzeczywistym czy uzyskiwanie dostępu do nagrań wideo ze zdarzeń – nawet, kiedy nie dzieją się one bezpośrednio przy pojeździe.

Kamerę smart będzie można kupić osobno lub w zestawie. Decydując się na zakup tego drugiego będziemy dysponować aż trzeba kamerami, które nagrywają w rozdzielczości 4K zarówno obraz na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.

Nextbase iQ służy pomocą również w przypadku kolizji. Tryb świadka, który aktywujemy komendą głosową, natychmiast rozpocznie nagrywanie, a film zostanie zapisany w chmurze. Również stamtąd może przesłać go do wcześniej ustalonych kontaktów alarmowych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy bardzo szybko otrzymać potrzebną nam pomoc.

Co wyróżnia Nextbase iQ?

Nextbase iQ pokazuje, że wideorejestrator z łatwością może zamienić się w inteligentne urządzenie, które jest funkcjonalne, a przy tym jest niezwykle łatwe w użyciu. Dzięki komendom głosowym, nie potrzebujemy zdejmować nawet rąk z kierownicy czy odrywać oczu od drogi. Tryb obsługi pozwala na ustawienie różnych alarmów, które poinformują nas o zdarzeniach, które miały miejsce, gdy auto było w posiadaniu innych osób. Na przykład gdy oddamy je do mechanika czy pożyczymy znajomemu.

Wideorejestrator też może być "inteligentny"? Nextbase iQ udowadnia, że tak
fot. Nextbase

Nextbase jako jedyna, jak dotąd, marka kamer, automatycznie powiadamia służby ratunkowe, wysyłając im lokalizację auta, gdy ten ulegnie wypadkowi. Driver Aware na bieżąco monitoruje stan kierowcy tak, by nie doszło do rozproszenia uwagi czy zaśnięcia za kółkiem. Daje także sygnał, gdy coś pojawia się na drodze np. pieszy lub rowerzysta, wtedy wiemy, że nasza uwaga powinna być jeszcze bardziej skupiona.

Niestety, na ten moment cena Nextbase iQ nie została ujawniona.