"Lidlomix" wygrał w sądzie z Thermomixem
fot. Monsieur Cuisine

„Lidlomix” wygrał w sądzie z Thermomixem

Jak zapewne wiecie, na pod koniec stycznia 2021 roku Lidl przegrał sprawę sądową z firmą Vorwerk, produkującą roboty kuchenne Thermomix. Sąd Handlowy w Barcelonie orzekł wówczas, że urządzenie Monsieur Cuisine Connect marki Silvercrest odtwarza każdą z cech patentu Vorwerk i zakazał jego dalszej sprzedaży na lokalnym rynku. Cóż, to już nieaktualne!

Choć wspomniana decyzja sprzed roku miała dotyczyć wyłącznie rynku hiszpańskiego, robot niemal natychmiast zniknął również z oferty polskiego sklepu internetowego sieci dyskontów – być może przez wzgląd na duże zainteresowanie urządzeniem, co wcale nie musiało mieć wiele wspólnego z batalią sądową.

Robot pojawił się ponownie w sprzedaży około dwa miesiące później, lecz cieszył się na tyle sporym zainteresowaniem, że nie wracał do oferty na długo. Cyberprzestępcy również postanowili to wykorzystać, tworząc oszustwa internetowe z urządzeniem marki Silvercrest w roli głównej.

Jak się okazuje, wkrótce „Lidlomix” może ponownie zagościć w sklepach, także w Hiszpanii. Wszystko za sprawą kolejnej sprawy przed Sądem Najwyższym w Barcelonie, podczas której sędziowie stwierdzili, że pantent firmy Vorwerk jest… nieważny. Thermomix nie wykazuje się bowiem nadmierną wynalazczością i nie oferuje nic na tyle wyjątkowego, by zasługiwać na ochronę patentem.

Sąd orzekł ponadto, że nawet, gdyby patent był ważny, urządzenie sieci sklepów Lidl by go nie naruszało ze względu na różnice pomiędzy oboma urządzeniami. Ta wiadomość z pewnością spowodowała, że w siedzibach firmy wystrzeliły korki od szampana.

Monsieur Cuisine Smart i Monsieur Cuisine Connect / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
fot. oiot.pl

Dalsza przyszłość Monsieur Cuisine Connect

Obecnie we Francji można kupić nową wersję tak zwanego „Lidlomixa”, czyli Silvercrest Monsieur Cuisine Smart. Ma on ulepszone oprogramowanie, większy ekran oraz może cieszyć się dłuższym wsparciem. Nowy inteligentny robot zawitał również do naszej redakcji, więc jeśli chcecie sprawdzić, co dokładnie się zmieniło, odsyłam was do tekstu Kacpra poświęconego obu urządzeniom.

Niewykluczone, że gdy Monsieur Cuisine Smart trafi do Polski, cena starszego modelu Connect nieco spadnie, dzięki czemu jego zakup stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny. Na razie jednak musimy czekać na całkowite zakończenie sprawy sądowej, bowiem obie strony mają 20 dni na wniesienie skargi kasacyjnej.

Coś mi podpowiada, że Vorwerk nie odpuści Lidlowi tak łatwo i będzie toczył kolejne batalie w sądzie.

lidlomix monsieur cuisine smart
fot. oiot.pl

„Lidlomix” to oczywiście nie jest oficjalna nazwa ani Monsieur Cuisine Smart, ani Monsieur Cuisine Connect. Jest to jednak powszechnie używana nazwa wynikająca z tego, że sprzęty są sprzedawane w sklepach Lidl.