Kamera Mitsubishi HealthCam wyłapie funkcje życiowe przechodniów
fot. Pixabay

Kamera Mitsubishi HealthCam wyłapie funkcje życiowe przechodniów

Mitsubishi Electric Corporation zaprezentowało nową kamerę monitorującą stan zdrowia, którą można zamontować na ścianie, aby umożliwić ciągłe, bezdotykowe monitorowanie przechodzących obok niej ludzi. Trafnie nazwany HealthCam nie został jeszcze dopuszczony do użytku komercyjnego, ale prototyp produktu poznaliśmy podczas targów CES 2022.

Mitsubishi HealthCam może uratować życie

Z pozoru zwykła kamera to niezwykle zaawansowane urządzenie. Wykorzystuje technologie wykrywania termicznego i rozpoznawania twarzy do rejestrowania takich parametrów, jak temperatura ciała, poziom tlenu we krwi i częstość oddechów, a do swojej analizy potrzebuje jedynie tego, abyś był w jej zasięgu widzenia. Rzeczywiste wyniki mogą być wyświetlane na samym urządzeniu – tak, aby osoby badane wiedziały, jaki jest ich aktualny stan zdrowia.

Kamera Mitsubishi HealthCam wyłapie funkcje życiowe przechodniów
fot. mitsubishi

Jednak, jak zapewnia producent, to nie koniec jej możliwości. Ta smart kamera może także uratować ludzkie życie, rozpoznając objawy duszenia, zaburzenia oddychania, a także wychwycić poślizgnięcie się czy upadek osoby starszej. To daje sporo nowych możliwości opieki nad osobami potrzebującymi. Na pewno znajdzie zastosowanie w domach opieki, budynkach biurowych, centrach fitness, szpitalach i innych miejscach, które są otwarte dla osób z zewnątrz.

Mitsubushi HealthCam – dwie wersje urządzenia

Mitsubishi planuje docelowo wypuścić dwie wersje smart kamery. Jedną przeznaczoną do domów i drugą komercyjną dla firm i instytucji. HealthCam domowa powinna być w stanie skanować znacznie większy obszar oraz śledzić większą liczbę osób – a przynajmniej takie są przypuszczenia. Wiadome jest jedno – liczba zastosowań całodobowego systemu monitorowania stanu zdrowia jest praktycznie nieograniczona. To bardzo pożądany typ urządzenia w dobie wciąż panującej pandemii koronawirusa.

To nie pierwszy raz kiedy Mitsubishi wykorzystuje monitorowanie funkcji życiowych użytkowników. Pojawił się on już w samochodowym systemie, który potrafił odczytywać poszczególne parametry, a nawet określał poziom senności osób w swoim zasięgu.

Mitsubushi HealthCam – dostępność i cena

Osoby zainteresowane posiadaniem takiego urządzenia na własność, będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Póki co przedstawiono jedynie prototyp kamery. Nie są także znane ceny wersji domowej oraz tej przeznaczonej do użytkowania w placówkach.