Sztuczna inteligencja będzie ratować dzietność w Japonii?

Sztuczna inteligencja będzie ratować dzietność w Japonii?

Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni, w przyszłym roku, ma zamiar przeznaczyć blisko 20 milionów dolarów na zwiększenie współczynnika urodzeń.

Sztuczna Inteligencja w walce ze starzejącym się społeczeństwem

Jak informuje BBC, na bardzo ciekawy pomysł zastosowania AI wpadli Japończycy. Od przyszłego roku dofinansowanie otrzymają samorządy, które już wykorzystują, bądź mają zamiar używać SI przy… dobieraniu ludzi w pary.

Ma to jednak bardzo konkretne i ważne dla państwa podłoże. Współczynnik dzietności w Japonii od wielu lat się obniża – w ubiegłym roku, w kraju liczącym ponad 125 milionów obywateli, urodziło się zaledwie 865 tys. dzieci. Według prognoz ONZ, do końca XXI w. populacja Japonii może się zmniejszyć nawet o połowę. Podobna sytuacja ma miejsce również w Europie.

Do tej pory aplikacje i programy poświęcone parowaniu ludzi często opierały się o konkretne wskazywane przez poszukujących partnera kryteria, jak np. wiek czy dochód. Rząd chce uniknąć zero-jedynkowego podejścia, i od jakiegoś czasu za dobieranie osób w pary odpowiada np. człowiek mający dostęp do danych przesłanych przez kandydatów. Jest to oczywiście skuteczniejsze i bardziej miarodajne, niż „suche” przypisanie według zaznaczonych opcji, ale dalej ma swoje wady.

Sztuczna inteligencja może to robić szybciej, na większą skalę, i prawdopodobnie też bardziej obiektywnie. Bardziej zaawansowane systemy będą w stanie lepiej ocenić potencjalne „połączenie” między parami, wezmą również pod uwagę więcej czynników. Przeprowadzą dokładniejszą i skuteczniejszą analizę danych, a co za tym idzie, zwiększą szansę na pozytywne rezultaty.

Inwestycja w bardziej zautomatyzowane i „inteligentniejsze” systemy nie tylko idzie w parze z obecnymi trendami, ale też może okazać się zbawienna dla społeczeństwa Japonii. Dziesiąty najludniejszy kraj świata boryka się z podobnym problemem, co Polska – mimo podejmowanych działań, przyrost naturalny wciąż pozostaje ujemny. Być może, w naszym kraju, rząd również powinien zacząć się zastanawiać nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zwalczania problemu starzejącego się społeczeństwa? Sztuczna Inteligencja już wielokrotnie pokazywała, że można ją wykorzystać praktycznie do wszystkiego.