Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja może polecić książkę dobraną do Twojego nastroju

Nawet największy mól książkowy może nie znać książki, która przypadłaby nam do gustu. Sztuczna inteligencja ma do dyspozycji jednak cały światowy dorobek każdego gatunku literatury (a przynajmniej tę część, którą sprzedaje Amazon). Ty wpisujesz temat AI rekomenduje Ci książkę, która do niego pasuje. Wchodzisz w to?

Od deski do deski

Oczywiście, nic nie jest tak proste. Jeśli chcemy znaleźć książkę z popularnej kategorii, wystarczy udać się do jednego z setek sklepów internetowych. Co więc wyróżnia ten system?

Po pierwsze, napędzany jest generatorem tekstu GPT-3 od OpenAI – najpotężniejszym na świecie. W skrócie, rozumie on kontekst naszych wypowiedzi. Oznacza to, że nie musimy ograniczać się do pojedynczych wyrażeń, takich jak literatura piękna, fantastyka czy podróże. To coś więcej.

Sztuczna inteligencja może polecić książkę dobraną do Twojego nastroju
To nie pierwszy projekt dwójki deweloperów / fot. MRBooks

System ten został stworzony przez Anuraga Ramdasana i Richarda Reisa. Ta dwójka kilka lat temu założyła serwis Most Recommended Books, czyli bibliotekę rekomendacji czytelniczych od celebrytów, naukowców i polityków. Celem ich nowej strony internetowej było wyszukiwanie książek pasujących do naszego nastroju. I ten cel osiągnęli.

Sztuczna inteligencja w praktyce

Ramdasan wpadł na pomysł połączenia dwóch projektów, nad którymi pracował – automatycznego systemu rekomendacji książek i generowania tekstu przez GPT-3. Wynikiem tego eksperymentu jest serwis GPT-3 Books, który, dzięki mocy systemu od OpenAI, zdaje się działać również po polsku.

Przejdźmy do rzeczy. Aby skorzystać z rekomendacji AI, wystarczy wejść na stronę GPT-3 Books. Następnie, musimy wpisać frazę kluczową, która opisuje nasze pragnienia czytelnicze – czy to kategorię, czy nastrój. Pamiętajmy – nie musimy ograniczać się do jednego słowa.

Sztuczna inteligencja może polecić książkę dobraną do Twojego nastroju
Pierwsze wyszukiwanie – po angielsku (fantastyczny świat i romans) / fot. GPT-3Books

Aby znaleźć naszą rekomendację, wystarczy kliknąć Nie jestem robotem.

Sztuczna inteligencja może polecić książkę dobraną do Twojego nastroju
Drugie wyszukiwanie – po polsku (magia w świecie elfów) / fot. GPT-3Books

Pamiętajmy także, że, chociaż strona ta poleca książki w języku angielskim, zawsze możemy odnaleźć ich polskie tłumaczenie.

Trzeba przyznać, że to bardzo kreatywne wykorzystanie systemu GPT-3. Co najlepsze, może naprawdę zmienić życie (lub chociażby dzień) każdego z nas – całkowicie za darmo. W dodatku, twórcy serwisu GPT-3 Books otwarci są na nasze rekomendacje – odnośnie działania ich strony. Możemy to zrobić na profilach Richarda i Anuraga na Twitterze.