Sztuczna Inteligencja obserwuje mosty w poszukiwaniu samobójców

Sztuczna Inteligencja obserwuje mosty w poszukiwaniu samobójców

Naukowcy są zgodni co do tego, że przynajmniej części samobójstw udałoby się zapobiec, gdyby tylko pomoc zdążyła na czas. W Korei Południowej zastosowano w tym celu Sztuczną Inteligencję, analizującą obraz z kamer monitoringu miejskiego, zainstalowanych na mostach.

W wielu krajach na świecie samobójstwa to prawdziwa plaga. Na targnięcie się na własne życie decyduje się coraz więcej osób, które nie są w stanie wytrzymać tempa życia narzuconego przez realia XXI wieku. Niestety, zamiast skorzystać z pomocy specjalistów i zaufać ich słowom, w wielu przypadkach wolą skorzystać z rozwiązania ostatecznego.

Wśród tych państw, bardzo wysokie miejsce zajmuje Korea Południowa. To właśnie tam, wśród wszystkich krajów zrzeszonych w OECD, odsetek samobójstw jest największy. W 2019 roku, terytorium Korei Południowej zamieszkiwało 52 miliony ludzi. Spośród nich, również w 2019 roku, 13 700 odebrało sobie życie. Każdego roku, około 500 osób decyduje się skoczyć z jednego z 27 mostów nad rzeką Han. Oznacza to, że na każdy z 500 kilometrów rzeki, przypada jeden samobójca rocznie.

Sztuczna Inteligencja ma za zadanie sprawić, by tragicznych skoków z mostu było mniej.

Mosty na rzece Han pod okiem Sztucznej Inteligencji

Trening AI polegał na obserwacji zachowania ludzi, którzy w ostatnich latach zdecydowali się skoczyć z mostu. To właśnie dzięki niemu Sztuczna Inteligencja wie, czy dana osoba tylko spaceruje przez most i postanowiła zatrzymać się na chwilę, by podziwiać widok, czy już za chwilę podejmie próbę targnięcia się na własne życie.

Gdy tylko AI wykryje podejrzane zachowanie na moście, niezwłocznie powiadomi służby ratunkowe, by te czym prędzej udały się na miejsce. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że pomoc zdąży na czas. Dzieje się tak, ponieważ AI może zaobserwować nietypowe zachowanie wcześniej, niż ludzkie oko.

Sztuczna Inteligencja obserwuje mosty fot. Reuters
fot. Reuters

Jak zwykle w przypadku zastosowań AI, mogą się zdarzyć fałszywe alarmy i sytuacje, w których Sztuczna Inteligencja nie przewidzi próby samobójczej, dlatego ostateczna decyzja zawsze należy do człowieka.

Zanim jednak AI będzie w stanie pomagać ludziom, którzy stwierdzili, że nie chcą dłużej żyć, to właśnie my musimy pozostać czujni i reagować, gdy tylko zaobserwujemy nietypowe zachowanie w niebezpiecznym miejscu. Kto wie, być może nawet najprostsze pytanie czy wszystko w porządku? uratuje czyjeś życie.