Sztuczna inteligencja pomoże w przewidywaniu pogody
fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja pomoże w przewidywaniu pogody

Zmiana klimatu ma to do siebie, że staje się on coraz bardziej nieprzewidywalny. Różne regiony są narażone na warunki atmosferyczne, które do tej pory wydawały się dość rzadkie. W Polsce przekonaliśmy się ostatnio o mocy wiatru, wielu także zaskoczyła burza śnieżna. Pewna kalifornijska firma wpadła na pomysł, by wspomóc się sztuczną inteligencją przy przewidywaniu pogody. Czy to sprawi, że prognoza będzie dokładniejsza?

Sztuczna inteligencja pomoże określić nadchodzącą pogodę

Aby precyzyjnie określić nadchodzące zjawiska atmosferyczne, trzeba posiadać do tego nowoczesne narzędzia. Niestety, sporo krajów zwyczajnie nie ma do nich dostępu i żyje „z dnia na dzień”, będąc zaskakiwanymi zmiennością pogody. Według Atmo firmy pochodzącej z Kalifornii rozwiązaniem tego problemu będzie użycie sztucznej inteligencji.

Reagowanie zaczyna się od przewidywań. Jeśli oczekujemy, że kraje będą reagować na wydarzenia dopiero po ich wystąpieniu, skazujemy ludzi na katastrofę i cierpienie.

Stwierdził Alexander Levy, dyrektor generalny Atmo.

Superkomputer Atmo wspomaga najbiedniejsze kraje

Użycie systemów AI w meteorologii nie należy do najprostszych zadań. Warto też nadmienić, że jest dość kosztowne i niektóre z państw nie mogą sobie zwyczajnie na to pozwolić. Kraje biedne typu Uganda, raczej nigdy nie osiągną takiego poziomu technologii, z czego dobrze zdaje sobie sprawę dyrektor Atmo, który zdecydował się przekazać w to miejsce wersję beta superkomputera. Ma on za zadanie przewidzieć pogodę.

W czasie badań stwierdzono, że sztuczna inteligencja jest w stanie określić pogodę w krótkim przedziale czasowym – około dwugodzinnym. Z powodzeniem informuje o nadchodzących opadach deszczu, dzięki czemu mieszkańcy są w stanie na bieżąco reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Firma Atmo ogłosiła również, że dokładność prognoz wzrosła dwukrotnie, co jest niemałym sukcesem dla AI.

System przewidywania wciąż wymaga sporo treningów, gdyż odbywa się w oparciu o wiele zmiennych. Nie jest tak prosty, jak na przykład analizowanie fotografii czy dokańczanie zdań. Wysnuto także wnioski, że niemożliwe jest określenie pogody na okres dłuższy niż dwa tygodnie, nawet przy pomocy sztucznej inteligencji.

Prowadzone prace są jednak sporym krokiem naprzód w zakresie meteorologii w przyszłości.