Sztuczna inteligencja w Amsterdamie i Helsinkach stanie się transparentna. Oba miasta uruchomiły otwarty rejestr, który pozwoli podejrzeć, jak dokładnie wykorzystywane są algorytmy we wszystkich gminach. Czy tym krokiem pójdą także inne regiony?
W oficjalnym komunikacie prasowym, Amsterdam i Helsinki stwierdziły, iż chcą zapewnić pełną transparentność powiązaną ze sztuczną inteligencją. AI wykorzystywane w usługach publicznych ma działać bowiem na takich samych zasadach odpowiedzialności, przejrzystości i bezpieczeństwa, jak inne działania władz lokalnych. Zastępca burmistrza Amsterdamu, Touria Meliani potwierdził, iż sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w życiu każdego z nas. Nie można więc czekać aż problemy z nią związane rozwiążą się same.
Sztuczna inteligencja trafia do miast
Amsterdam i Helsinki chcą, aby sztuczna inteligencja wykorzystywana w mieście należała do specjalnego rejestru, który będzie mógł zostać sprawdzony przez każdego zainteresowanego. W rejestrze znajdą się dane dotyczące pracy algorytmów oraz ich konkretnego wykorzystania do danych czynności – na przykład do sterowania oświetleniem czy też zbierania śmieci przez odpowiednie pojazdy.
Oba rejestry zostały opracowane przez Saidot, fińską firme, która tworzy narzędzia pozwalające agencjom publicznym w lepszym wyjaśnianiu ich inicjatyw w zakresie sztucznej inteligencji.
Jak oba regiony wykorzystują AI?
W przypadku Helsinek, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do chatbotów pozwalających odpowiadać na pytania interesantów w kwestiach urzędowych oraz do inteligentnego systemu zarządzania zasobami miejskimi. Amsterdam korzysta ze sztucznej inteligencji w celu automatycznej kontroli parkowania pojazdów.
Oba rejestry stworzone przez Saidot zapewniają przegląd każdego systemu, a także informacje dotyczące zbieranych danych, które są wykorzystywane przez oba miasta. Na jesień tego roku w rejestrach pojawi się jeszcze więcej aplikacji AI, z dokładnym wyjaśnieniem ich działania.
Tego typu rozwiązania mają potencjał na to, aby rzucić nowe światło na sztuczną inteligencję oraz pozwolić na jej lepsze zrozumienie przez przeciętnego użytkownika.